A tuja metszése, a tuja növényvédelme, minden, ami tuja

Az örökké zöld tuja titkai

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A tuja növényvédelme, a tuja gondozása, a tuja nevelése

A tuja metszése

Csak abban az esetben lesz szép, tömött sövényünk, ha a növényeket legalább kétszer-háromszor nyírjuk minden évben. Az első metszést kora tavasszal ejtsük meg, mivel az intenzív növekedési fázis áprilistól májusig tart, ilyenkor a metszéssel ejtett sebeket még könnyen benövi. Az utolsó nyírásra legkésőbb augusztusban kerítsünk sort, ezután már ne nyúljunk a metszőollóhoz, mivel az új hajtásoknak meg kell erősödniük a tél beállta előtt, egy szeptember-októberi metszéssel nagy kárt okozhatunk, a téli fagyok jelentősen megcsúnyítanák a növényeket. Érdemes óvatosan bánni a metszéssel, mivel nem minden fajta bírja az erőteljesebb visszametszést, arra pedig mindenképp figyeljetek, hogy ne legyenek a törzsig levágva a hajtások, mert ezzel visszafordíthatatlan károkat okoznánk! 

hirdetes

A tuják növényvédelme

Csakúgy, mint a gyümölcsfák esetében, a tuják tavaszi lemosó permetezését is érdemes elvégeznünk, mivel ezzel megelőzhetjük a kialakuló bajt. Ismételten elmondom, mert nagyon fontos: mindig törekedjünk az optimális termőhely megválasztására, a megfelelő víz-, és tápanyag utánpótlásra, mivel, ha minden adott a növény számára, akkor könnyedén elkerülhetjük a rendszeres, vegyszerekkel történő védekezést!

Tavasszal permetezzünk rezes oldattal, ez megvédi a növényeket a gombás megbetegedésekről. Folyamatosan figyeljük a növényeket, és ha azt gyanítjuk, hogy a tujánk megfertőződött, mindenképpen kezdjük el a kezelést minél hamarabb. A teljes körű védekezés érdekében réz-, és kéntartalmú, illetve rovar-, és atkaölő vegyszerek kombinációját kell kijuttatnunk. Ezt követően még két alkalommal, 10-10 nap elteltével meg kell ismételnünk a permetezést.

Ha minden adott a növénynek, akkor nem kell tartanunk az év közben megjelenő kártevőktől, ha mégis azt tapasztaljuk, hogy tetvek szívogatnak, vagy gombás megbetegedés ütötte fel a fejét, akkor permetezzünk minél előbb, ezzel tudjuk megakadályozni azt, hogy a betegségek továbbterjedjenek! Ősszel pedig szintén érdemes elvégeznünk a lemosó permetezést, ezzel elérhetjük azt, hogy jóval kevesebb dolgunk legyen a későbbiekben. Remélem, hogy sokat tudtam segíteni nektek, sok sikert mindenkinek a tujákhoz, az én munkámat pedig segítsétek kérlek, egy szavazattal! 

Találtál hasznos tanácsokat ebben a cikkben?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

diffúzió

anyagi részecskék (atomok, ionok, molekulák) mozgása, a természetben folyó anyagszállítás... Tovább

Gombaölo Alto Combi

Gombaölő szer kombináció több kultúrában is.Hatóanyag: 120 g/l ciprokonazol + 300 g/l... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem