A tuja metszése, a tuja növényvédelme, minden, ami tuja

Az örökké zöld tuja titkai

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A tuja növényvédelme, a tuja gondozása, a tuja nevelése

A tuja metszése

Csak abban az esetben lesz szép, tömött sövényünk, ha a növényeket legalább kétszer-háromszor nyírjuk minden évben. Az első metszést kora tavasszal ejtsük meg, mivel az intenzív növekedési fázis áprilistól májusig tart, ilyenkor a metszéssel ejtett sebeket még könnyen benövi. Az utolsó nyírásra legkésőbb augusztusban kerítsünk sort, ezután már ne nyúljunk a metszőollóhoz, mivel az új hajtásoknak meg kell erősödniük a tél beállta előtt, egy szeptember-októberi metszéssel nagy kárt okozhatunk, a téli fagyok jelentősen megcsúnyítanák a növényeket. Érdemes óvatosan bánni a metszéssel, mivel nem minden fajta bírja az erőteljesebb visszametszést, arra pedig mindenképp figyeljetek, hogy ne legyenek a törzsig levágva a hajtások, mert ezzel visszafordíthatatlan károkat okoznánk! 

hirdetes

A tuják növényvédelme

Csakúgy, mint a gyümölcsfák esetében, a tuják tavaszi lemosó permetezését is érdemes elvégeznünk, mivel ezzel megelőzhetjük a kialakuló bajt. Ismételten elmondom, mert nagyon fontos: mindig törekedjünk az optimális termőhely megválasztására, a megfelelő víz-, és tápanyag utánpótlásra, mivel, ha minden adott a növény számára, akkor könnyedén elkerülhetjük a rendszeres, vegyszerekkel történő védekezést!

Tavasszal permetezzünk rezes oldattal, ez megvédi a növényeket a gombás megbetegedésekről. Folyamatosan figyeljük a növényeket, és ha azt gyanítjuk, hogy a tujánk megfertőződött, mindenképpen kezdjük el a kezelést minél hamarabb. A teljes körű védekezés érdekében réz-, és kéntartalmú, illetve rovar-, és atkaölő vegyszerek kombinációját kell kijuttatnunk. Ezt követően még két alkalommal, 10-10 nap elteltével meg kell ismételnünk a permetezést.

Ha minden adott a növénynek, akkor nem kell tartanunk az év közben megjelenő kártevőktől, ha mégis azt tapasztaljuk, hogy tetvek szívogatnak, vagy gombás megbetegedés ütötte fel a fejét, akkor permetezzünk minél előbb, ezzel tudjuk megakadályozni azt, hogy a betegségek továbbterjedjenek! Ősszel pedig szintén érdemes elvégeznünk a lemosó permetezést, ezzel elérhetjük azt, hogy jóval kevesebb dolgunk legyen a későbbiekben. Remélem, hogy sokat tudtam segíteni nektek, sok sikert mindenkinek a tujákhoz, az én munkámat pedig segítsétek kérlek, egy szavazattal! 

Találtál hasznos tanácsokat ebben a cikkben?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-27

Hidegágy készítése egyszerűen: kezdjük el hamarabb a palántanevelést

A hidegágy kiváló megoldás arra, hogy már kora tavasszal, akár hetekkel a szabadföldi vetés előtt elkezdjük a növények nevelését. Ismerd meg a lépéseket!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

rajzás (eresztés) (méh)

a r.-i hajlam a méhek ösztönös, öröklődő tulajdonsága; felébredése kaptáron belüli és... Tovább

karbamid [urea, CO (NH2)]

színtelen, kristályos, vízben jól oldódó vegyület. Az emlősök intermedier anyagcseréjében... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem