Trópusi növények teleltetési tippek házi kertészeknek

Teleltetési útmutató trópusi növényekhez: így gondoskodj róluk télen

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Frissítve: 2024.09.29
Frissítette: KZs
hirdetes
Így vészelik át a telet a trópusi növények

Trópusi növények átteleltetése a házban

Nem minden trópusi növény alkalmas benti tárolásra, de rengeteg van, ami igen. Egyesek, mint például a kannák látszólag a környék összes levéltetvét magukkal hozzák, amint házon belül elhelyezed őket. Gyakran egyszerűen nem tudsz olyan körülményeket biztosítani otthonodban, amelyekre egy trópusi növénynek szüksége van a növekedés folytatásához és szépsége megtartásához.

Ha meg szeretnél próbálkozni ezzel, akkor megpróbálhatod már az előtt hozzákezdhetsz gondozásukhoz, mielőtt bevinnéd őket. Gondosan vizsgáld át a növényeket a különböző kártevők és fertőzések után kutatva és kezeld őket szükség szerint. Érdemes lehet visszavágni őket egy harmaddal vagy akár fél méretre, hogy könnyebben kezelhetőek legyenek.

Ezt követően keresd meg otthonod legnaposabb ablakát és csinálj elég helyet növényeidnek, hogy beköltözhessenek mellé. Győződj meg róla, hogy nem érheti őket huzat és nincs a közelükben komolyabb hőforrás (például fűtőtest). Ha növényeidet még akkor költözteted be otthonodba, amikor éjszakánként nyitott ablakok mellett alszol, akkor sokkal jobb esélyeik lesznek az átállásra.

hirdetes

Ha nincs napos ablakod, akkor használj növények számára kifejlesztett lámpákat. Egy másik fontos szempont a száraz téli levegő, ezért tarts kéznél egy vízzel teli pumpás flakont és naponta permetezd le vele növényeidet. Jó bent telelhető növények például a banánfa, begónia, angyaltrombita, fukszia és a tölcsérjázmin. A növényeid számára nem a bentiek a legideálisabb körülmények, így ne számíts arra, hogy pompásan festenek majd, vagy hogy virágot hoznak, de legalább így túlélhetik a telet.

Növénytartóban tartott, nyugalmi állapotban lévő trópusi növények átteleltetése

Ez a trópusi átteleltető módszer nem mindig olyan eredményes, mint például a hagyma formában való tárolás, de egy próbát ettől feltétlenül megér. Egyszerűbb, ha a növények tárolóban tartózkodnak, de a kiültetett példányokat is átköltöztetheted egy cserépbe vagy ládába a nyári meleg végén.

Egy enyhébb fagyot követően vágd vissza a növények tetejét 15-20 cm magasságúra, és csak akkor öntözd őket, ha a talaj csontszárazzá válik alattuk. Helyezd a tartókat egy hűvös, sötét helyre, ami mindig fagypont feletti hőmérsékleten marad, de 10°C alatt. Rendszeresen ellenőrizd, hogy szükségük van-e egy kis vízre, de ne adj nekik sokat. A rendszeres öntözést a magok elültetésével egy időben folytathatod.

Ekkorra jó eséllyel már új hajtások is megjelennek majd a növényeken, ezért érdemes őket tartóikkal együtt a fényre vinni – fontos, hogy ne közvetlen, világos napfénybe helyezd őket, mert az megégetheti a puha, gyenge hajtásokat. Ha az új hajtások már több centisre nőttek, akkor egy kis trágyával is megtámogathatod őket. Ez után elkezdheted kiszoktatni őket. Az ilyen átteleltetésre alkalmas növények a banánfa, begónia, angyaltrombita, kanna, tarkalevél, és a puha díszfüvek.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

funkcionális géprendszer

gyűjtőfogalom, amely azokat a gépeket foglalja össze, amelyek üzeme nem kötődik valamely... Tovább

KWS 2360 (KX 2360)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzásának ideje korai. A kalászkapelyvák alapja... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem