Trópusi növények átteleltetése a házban
Nem minden trópusi növény alkalmas benti tárolásra, de rengeteg van, ami igen. Egyesek, mint például a kannák látszólag a környék összes levéltetvét magukkal hozzák, amint házon belül elhelyezed őket. Gyakran egyszerűen nem tudsz olyan körülményeket biztosítani otthonodban, amelyekre egy trópusi növénynek szüksége van a növekedés folytatásához és szépsége megtartásához.
Ha meg szeretnél próbálkozni ezzel, akkor megpróbálhatod már az előtt hozzákezdhetsz gondozásukhoz, mielőtt bevinnéd őket. Gondosan vizsgáld át a növényeket a különböző kártevők és fertőzések után kutatva és kezeld őket szükség szerint. Érdemes lehet visszavágni őket egy harmaddal vagy akár fél méretre, hogy könnyebben kezelhetőek legyenek.
Ezt követően keresd meg otthonod legnaposabb ablakát és csinálj elég helyet növényeidnek, hogy beköltözhessenek mellé. Győződj meg róla, hogy nem érheti őket huzat és nincs a közelükben komolyabb hőforrás (például fűtőtest). Ha növényeidet még akkor költözteted be otthonodba, amikor éjszakánként nyitott ablakok mellett alszol, akkor sokkal jobb esélyeik lesznek az átállásra.
Ha nincs napos ablakod, akkor használj növények számára kifejlesztett lámpákat. Egy másik fontos szempont a száraz téli levegő, ezért tarts kéznél egy vízzel teli pumpás flakont és naponta permetezd le vele növényeidet. Jó bent telelhető növények például a banánfa, begónia, angyaltrombita, fukszia és a tölcsérjázmin. A növényeid számára nem a bentiek a legideálisabb körülmények, így ne számíts arra, hogy pompásan festenek majd, vagy hogy virágot hoznak, de legalább így túlélhetik a telet.
Növénytartóban tartott, nyugalmi állapotban lévő trópusi növények átteleltetése
Ez a trópusi átteleltető módszer nem mindig olyan eredményes, mint például a hagyma formában való tárolás, de egy próbát ettől feltétlenül megér. Egyszerűbb, ha a növények tárolóban tartózkodnak, de a kiültetett példányokat is átköltöztetheted egy cserépbe vagy ládába a nyári meleg végén.
Egy enyhébb fagyot követően vágd vissza a növények tetejét 15-20 cm magasságúra, és csak akkor öntözd őket, ha a talaj csontszárazzá válik alattuk. Helyezd a tartókat egy hűvös, sötét helyre, ami mindig fagypont feletti hőmérsékleten marad, de 10°C alatt. Rendszeresen ellenőrizd, hogy szükségük van-e egy kis vízre, de ne adj nekik sokat. A rendszeres öntözést a magok elültetésével egy időben folytathatod.
Ekkorra jó eséllyel már új hajtások is megjelennek majd a növényeken, ezért érdemes őket tartóikkal együtt a fényre vinni – fontos, hogy ne közvetlen, világos napfénybe helyezd őket, mert az megégetheti a puha, gyenge hajtásokat. Ha az új hajtások már több centisre nőttek, akkor egy kis trágyával is megtámogathatod őket. Ez után elkezdheted kiszoktatni őket. Az ilyen átteleltetésre alkalmas növények a banánfa, begónia, angyaltrombita, kanna, tarkalevél, és a puha díszfüvek.