Trópusi növények teleltetési tippek házi kertészeknek

Teleltetési útmutató trópusi növényekhez: így gondoskodj róluk télen

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Frissítve: 2024.09.29
Frissítette: KZs
hirdetes

Tavasszal nehéz ellenállni a kert trópusi szépségeinek. Biztosan sokakat varázsoltak már el a kolokázia óriási levelei vagy a kannák mesébe illő színei. A trombitavirágú tölcsérjázmin képes akár egy egész kerítést színekbe borítani – amíg meg nem érkezik a fagy. Most azt fogjuk nektek elmondani, mit kell tennünk akkor, hogyha teleltetni szeretnénk ezeket a mesés növényeket! 

Így vészelik át a telet a trópusi növények

Trópusi növények teleltetése

Ott vannak még a banánfák is, amik bár nem valószínű, hogy valaha banánt teremnek majd nálunk, de ettől függetlenül kifejezetten beszédes díszei lehetnek kertjeinknek. Az angyaltrombita lefelé lógó virágai pedig lehetővé teszik, hogy illatukat teljes mértékben magunkba szívhassuk alattuk sétálva.

Ezek és az ehhez hasonló virágok egy leheletnyi trópusi hangulatot varázsolnak kertjeinkbe, a melegebb éghajlatok érzéseit idézve egészen addig, amíg a meleg évszakok tartanak. Nem kifejezetten olcsó azonban beszerezni őket, és egy igazán szép példány neveléséhez akár évekre is szükség lehet. Egynyárinak nevelni őket nem csupán a gondozásukba fektetett erőforrások miatt nem éri meg, de a növények elvesztegetése szempontjából is csak pazarlásnak számít. Ha tehát még évekig szeretnél gyönyörködni kerted trópusi szépségeiben, akkor biztosítanod kell számukra a téli túléléshez szükséges körülményeket és támogatást.

Pálmák teleltetése

Ez persze minden növény esetén mást jelent. Egyes fajok előszeretettel mennek át nyugalmi állapotba a téli pihenés reményében, és hogy visszanyerjék erejüket a tavaszi ébredésre. Mások kiváló benti növények lehetnek, ha egy megfelelően napos és szabályozható hőmérsékletű és páratartalmú helységbe tudod helyezni őket. Egy kinti növény elvárásainak eleget tenni nem feltétlenül egyszerű feladat, különösen tél idején. A nappalok rövidebbek, a beltéri levegő száraz és a házban fellelhető növényekre vadászó kártevőknek nincsenek természetes ellenségeik. Ez persze nem jelenti azt, hogy lehetetlen feladat trópusi növényeidet átteleltetni. 

hirdetes

Trópusi hagymák és gumók tárolása télen

Sok kertész hagymából neveli a kolokáziáit, de nem gondol arra, hogy télen (szintén hagyma formában) megmentse őket. Ez a legegyszerűbb átteleltetési módszer a növények számára, és különösen a hagymás és gumós (például kannák, tarkalevelek, dáliák) növények esetén hatékony. Először is meg kell várnod, hogy a levelek egy enyhe fagy hatására megbarnuljanak. Ezt követően óvatosan ki kell emelned a növényeket a talajból és egy árnyékos, védett helyre tenni őket, ahol a hagymáik (vagy gumóik) néhány nap alatt kiszáradhatnak.

Amint megszáradtak, távolítsd el róluk a maradék talajt (amennyit csak tudsz), majd nyírd vissza a leveleket néhány centisre és tárold őket egy dobozban némi fűrészporos tőzeg társaságában. A hagymákat akár egyenként újságpapírba is becsomagolhatod, majd külön tárolhatod őket. Tartsd őket hűvös, sötét helyen, és rendszeresen ellenőrizd, hogy nem-e kezdtek el rothadni, vagy összeaszalódni. Távolítsd el a romlásnak indult hagymákat és fújj némi vizet a tőzegre vagy a papírra, ha már kiszáradtak.

Az utolsó fagy után 1-2 hónappal újra elültetheted őket tárolóban, hogy valamivel előbb beindítsd a tenyészidőszakukat. Amint a talaj valamivel melegebbé válik, és végleg elmúlnak a fagyok, már a kertbe is kiültetheted őket. Ez a módszer minimális helyigényű, és a legtöbb hagyma és gumó gond nélkül képes így átvészelni a telet. Mivel a hagymák további hagymákat termelnek, így évről-évre egyre többel zárhatod a tenyészidőszakot.

A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lapálysertés

—>fajtajellegében, típusában és termelőképességében eltérő fajtákból álló... Tovább

célrészjegy

a szövetkezeti tagnak a közgyűlés, ill. küldöttgyűlés által meghatározott gazd. célhoz... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem