Így védekezz a tripszek ellen kertedben - hasznos tanácsok

Rengeteg kárt okoznak - Így védekezz a tripszek ellen!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes
Védekezés a tripszek ellen

Milyen növényeket támadnak meg a tripszek?

Térjünk vissza a kártékony tripszekre. Szerencsére nem minden növényt támadják meg ezek a miniatűr rovarok, de van néhány, amire előszeretettel rátelepszenek. Ilyen például a hagyma, a füge, a rózsa, a metélőhagyma, a bab, a sárgarépa, a tök, a paprika, a szőlő, a barack, illetve a citrusfélék tagjai. A tripszek fás kérgű növényeket is megtámadhatnak, habár ezekben nem tesznek akkora károkat, mint a lágyszárú, puhább növényekben. Egyes fajták csak bizonyos növényeket vagy növénycsoportokat szemelnek ki maguknak.

A nyugati virágtripsz (Frankliniella occidentalis) például lágyszárú növényeket és zöldségeket támad meg; „citrustripsz” (Scirtothrips citri) a citrusféléket kedveli, míg a dohánytripsz (Thrips tabaci) kedvencei pedig a hagymák.

hirdetes

Miről ismerhető fel egy tripszfertőzés?

Szerencsére mivel rendkívül apró rovarokról van szó, komoly mennyiségben tudnak csak jelentős károkat okozni kertedben. Na persze kis méretük miatt nehéz is észrevenni őket, amikor kevesen vannak, és amikor a károk láthatóvá válnak a kertben, akkor meglehet, hogy már veszélyes létszámban vannak jelen birtokodon. A rojtossztárnyúaknak szúró, szívó szájszervük van, amivel átfúrják a levelek és virágok külső rétegét, majd kiszívják azok nedveit.

Ha eközben elbújnak a virágok szirmai között, akkor még nehezebb észrevenni őket. Ha egy növényedet tripszek támadják meg, akkor levelei és termései eltorzulhatnak, virágai és levelei foltosakká válhatnak (a levelekre sárga foltok jellemzők), az öregebb levelek pedig ezüstös színűvé válhatnak. A tripszek ürüléke továbbá apró, fekete foltokként marad rajta a leveleken. Mindezek mellett persze az apró, alig látható rovarok is aggodalomra adhatnak okot.

A károk jelei a legtöbb esetben sorban követik egymást. Eleinte sárguló, vagy fakó levélfoltok, vagy torz levelek formájában jelennek meg. Idővel aztán a levelek ezüstösebb színt vesznek fel, és fekete foltok jelennek meg rajtuk, amik valójában a tripszek ürülékei. Az utolsó stádiumban a növény levelei elkezdenek lehullani.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sédkender (Eupatorium cannabinum L.)

a ->fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó, patakok menlén,... Tovább

kemény száj

azoknak a lovaknak a jellemzője, amelyeknek a szájában a foghíjas szél, ahol a zabla fekszik,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem