Így védekezz a tripszek ellen kertedben - hasznos tanácsok

Rengeteg kárt okoznak - Így védekezz a tripszek ellen!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes
Védekezés a tripszek ellen

Metszd rendszeresen növényeidet

Érdemes növényeidről rendszeresen eltávolítani a beteg, vagy elhalt részeket, ugyanis ezek azok a gyengepontok, amelyeken kereszttől a kártevők előszeretettel támadnak. Ha például rózsákat termesztesz, és azt látod, hogy kialakuló bimbóik torzak, vagy szokatlan színűek, akkor csípd le őket. Ezzel egyrészt kevesebb esélyt hagysz a tripszeknek, és más kártevőknek, másrészt pedig egészséges bimbók nőhetnek majd a levágottak helyére.

Használj egy gyengébb rovarirtót

Vannak gyengébb rovarirtók is, amiket (persze csak saját felelősségre) megpróbálhatsz alkalmazni a tripszek ellen. Ha azonban biztonságosabb megoldásokat keresel, akkor használj növényvédő szappanokat vagy neem olajat. Persze ezek sem csodaszerek, és ugyan úgy árthatnak a hasznos rovaroknak is kertedben, ezért csak akkor alkalmazd őket, ha tényleg nem látsz más megoldást a rovarok távoltartására.

hirdetes

Mosd meg növényeidet

Ehhez nem feltétlenül kell bolti növényvédő szappant vásárolnod – valójában saját magadnak is elkészítheted otthon a keveréket. Két liter vízben keverj el durván egy teáskanálnyi mosogatószert, majd ezzel az oldattal óvatosan mosd le növényeidet, ügyelve rá, hogy a levelek felső és alsó részére is jusson belőle, illetve a szárak se maradjanak ki.

Csapd le a kártevőket egy vízsugárral

Ha kellett már levéltetvekkel birkóznod kertedben, akkor biztosan hallottál erről a módszerről. Fogd a kerti slagot, és egy erős vízsugárral mosd le a kártevőket növényeidről, ügyelve a levelek aljára is. Ez a módszer nem csak a levéltetvek, hanem a hasonlóan apró tripszek ellen is hatékony tud lenni. Ügyelj azonban arra is, hogy a túl erős vízsugarak kárt tehetnek növényeid leveleiben, szóval próbáld megtalálni azt a fokozatot, ami még biztonságos számukra.

Ne nyesd növényeidet

Ha kertedben tripszek ólálkodnak, akkor nem ajánlatos túlzottan visszavágni növényeidből, ugyanis az így keletkező zsenge hajtások csak még jobban vonzzák ezeket a kártevőket.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Kecskeméti Fõiskola (KF-GAMFK)

Fõiskola Képzések: gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki; kertészmérnöki;... Tovább

cukorcirok (sumac, Sorgum dochna [Roskal] Snow-den)

a pázsitfüvek családjába tartozó, Ázsia és Afrika több táján már régóta fontos... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem