Malacok kokcidiózisa, a betegség okozója, előfordulása, tünetei, megelőzése, kezelése

Malacok kokcidiózisa

GE.
hirdetes
Malacok kokcidiózisa, a betegség okozója, előfordulása, tünetei, megelőzése, kezelése

Az elhalásos bélgyulladás miatt a károsult bélszakasz emésztése, így a tápanyagok felszívódása lehetetlen, az emésztőenzimek hatásukat kifejteni nem tudják, az egész bélrendszer egyensúlyi állapota megbomlik. A bél nyálkahártyájára jellemző ugyan a gyors regenerálódás, de az emésztés csak a megfelelő időben alkalmazott gyógykezelés után rendeződhet.

Jóllehet a parazitológiai és klinikai tünetek a malacok leválasztásának idejére
eltűnnek, az elhanyagolt vagy elhullások híján figyelembe sem vett betegség a malacok utónevelésében, de még a hizlalásban is éreztetheti negatív hatásait.

Arra, hogy figyelembe sem veszik, meglehetősen nagy az esély még ma is, ugyanis sokan a malac-hasmenéseket pusztán „rutinból” a coli-ártalmakhoz sorolják, nagyobb elhullás híján a betegség nem eléggé „drámai”, a tünetek sem egyértelműek, célzott diagnosztikai vizsgálatok (bélsárvizsgálat) nélkül nehéz elkülöníteni más, hasmenéssel járó kórképektől, márpedig ilyenek bőven vannak! Hozzáteszem, hogy sokáig nem volt hatékony védekezési módszerünk sem ellene.

hirdetes

Mit tehet a gazda a betegség megelőzése érdekében?

Amennyiben valamely telepen vagy udvarban jelentkezik a kokcidiózis, attól megszabadulni nagyon nehéz. Alapvető minden betelepítés előtt a fiaztató takarítása, fertőtlenítése, ami magas nyomású, forró vizes mosást jelent, mert az oociszták a legtöbb általánosan használt fertőtlenítőszerrel szemben ellenállóak.

A jó tartáshigiénia az általános betegségmegelőzés miatt fontos, sajnos a malacok kokcidiózisa akkor is jelentkezhet, ha a higiénia és a telepi menedzsment is a „helyén van”.

Újszülött malacok fertőzéstől való megóvása az idősebb malacoktól (gondozó lábbelijével, eszközökkel átviheti stb.).

Mit tehet a gazda a betegség jelentkezése után?

Minden első két hetes hasmenést jelentsen állatorvosának, mert a betegség diagnosztizálása rendkívül fontos, ehhez a kórokozót bélsárvizsgálattal azonosítani kell.

Mindig gondolni kell a kokcidiózisra, ha a hasmenés a fentiekre jellemző, vagy ha antibiotikumokra nem javul.

Ott, ahol kimutatták, állatorvosi vagy állatorvos által javasolt kezelés, annál inkább, mert ellentétben a baromfinál használható többféle, ivóvízbe és takarmányba is keverhető szerrel, malacoknál az eredményesen alkalmazható szer igen korlátozott, az is egyedi gyógyszerbeadással 3-5 napos életkorban.

Az alomban lévő összes malacot kezelni kell akkor is, ha közöttük tünetmentesek is vannak.(A gyógyszer nevét természetesen nem közlöm. Nem azért, mert ez„nem a reklám helye”, hanem azért, mert véleményem szerint szakszerűtlen, morálisan elítélendő, gazdaságilag pedig veszélyes, amikor ismeretterjesztés címén bárki terápiát javasol konkrét gyógyszer-megnevezésekkel! Annak eldöntése, hogy pl. a sertés hasmenése egyszerű anyagcserezavar, emésztőszervi megbetegedés következménye vagy valamely fertőző betegség egyik tünete, még az állatorvos számára sem mindig könnyű feladat!)

A fiaztató kiürülése és az újabb betelepítés előtt alapos takarítás, forró vizes mosás vagy a nem faelemek perzselése, a padozat mészporral történő felszórása javasolt.

Forrás: Agrárágazat

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

bagócslárva-betegség

1. bőrbagócslárva-betegség: a bőrbagócsok v. vargalegyek (Hypoderma bovis) lárvái által... Tovább

frakcionált zöldnövényliszt

olyan betakarítási móddal (kettős kasza- és felhordószerkezet) v. a szárításkor... Tovább

Tovább a lexikonra