Tőosztás kisokos mindenkinek - szakértőnk most segít

Tőosztás tudnivalók

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Minden a tőosztásról

Hogyan végezzük el sikeresen a tőosztást? 

Bármennyire is hihetetlen, a tövek szétosztása a világ egyik legegyszerűbb, és egyben leggyorsabb dolga! Először is ássuk körbe a növényt, majd óvatosan emeljük ki a földből. Ezután válasszuk szét a tövet és a gyökérzetet két vagy akár több részre, ez attól függ, hogy mekkora a tő mérete. A hagymás növények tövét könnyedén szét tudjuk választani kézzel is, más esetekben viszont érdemes valamilyen éles tárgyat használnunk, kést, vagy ásót, így könnyedén darabokra tudjuk vágni a növény tövét.

Arra ügyeljünk, hogy ne szedjük szét apró darabokra a tövet, mivel ez a növényünk pusztulásához vezethet. Egy a lényeg, ne essünk túlzásba! Figyelni kell arra, hogy a szétvágott növényi részek mindegyikén legalább két-három rügy és fejlett gyökérrész legyen.  

hirdetes

A tő szétszedése után rázzuk le a felesleges földet a tövekről, majd az elhalt növényi részektől szabaduljunk meg. A növényeket érdemes visszametszeni, éppen ezért végezzük a tőosztást szeptember közepéig, ekkor még nincs ugyanis fagy, a nagy hidegek beköszöntéig a növények meg fognak erősödni, tavasszal pedig nagyon hálásak lesznek nekünk. Az új töveket ültethetjük szabadba, vagy cserépbe egyaránt, ahogy jobban esik! Készen is vagynk! Ugye, hogy nem olyan nehéz?

Pár szóban a dugványozásról

Cikkünkben a főszerepet a tőosztás játszotta, de azért pár szót mondok nektek a másik elterjedt szaporítási módról is, ami a dugványozás. Ebben az esetben a növények részeiből nevelünk új, kifejlett növényeket. A dugványok már négy-hat hét alatt gyökeret fejlesztenek, és megjelennek az újabb levelek is. A dugványozást leginkább fás-, vagy félfás növények körében alkalmazzuk. A növények oldalhajtásáról vagy a fő hajtáscsúcsról vágjunk le egy 8-10 centiméteres gyökér nélküli részt a levélcsomó alatt. Ezt vízben, homokban, vagy valamilyen laza termesztőközegben gyökereztessük.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

karám

szabadban levő állatok - elsősorban szarvasmarhák, juhok, lovak - meghatározott, kijelölt... Tovább

egyesülés

1. (üz.) Az állami vállalatok, a szövetkezetek és egyéb szocialista szervezetek egymással... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem