Hogyan végezzük el sikeresen a tőosztást?
Bármennyire is hihetetlen, a tövek szétosztása a világ egyik legegyszerűbb, és egyben leggyorsabb dolga! Először is ássuk körbe a növényt, majd óvatosan emeljük ki a földből. Ezután válasszuk szét a tövet és a gyökérzetet két vagy akár több részre, ez attól függ, hogy mekkora a tő mérete. A hagymás növények tövét könnyedén szét tudjuk választani kézzel is, más esetekben viszont érdemes valamilyen éles tárgyat használnunk, kést, vagy ásót, így könnyedén darabokra tudjuk vágni a növény tövét.
Arra ügyeljünk, hogy ne szedjük szét apró darabokra a tövet, mivel ez a növényünk pusztulásához vezethet. Egy a lényeg, ne essünk túlzásba! Figyelni kell arra, hogy a szétvágott növényi részek mindegyikén legalább két-három rügy és fejlett gyökérrész legyen.
A tő szétszedése után rázzuk le a felesleges földet a tövekről, majd az elhalt növényi részektől szabaduljunk meg. A növényeket érdemes visszametszeni, éppen ezért végezzük a tőosztást szeptember közepéig, ekkor még nincs ugyanis fagy, a nagy hidegek beköszöntéig a növények meg fognak erősödni, tavasszal pedig nagyon hálásak lesznek nekünk. Az új töveket ültethetjük szabadba, vagy cserépbe egyaránt, ahogy jobban esik! Készen is vagynk! Ugye, hogy nem olyan nehéz?
Pár szóban a dugványozásról
Cikkünkben a főszerepet a tőosztás játszotta, de azért pár szót mondok nektek a másik elterjedt szaporítási módról is, ami a dugványozás. Ebben az esetben a növények részeiből nevelünk új, kifejlett növényeket. A dugványok már négy-hat hét alatt gyökeret fejlesztenek, és megjelennek az újabb levelek is. A dugványozást leginkább fás-, vagy félfás növények körében alkalmazzuk. A növények oldalhajtásáról vagy a fő hajtáscsúcsról vágjunk le egy 8-10 centiméteres gyökér nélküli részt a levélcsomó alatt. Ezt vízben, homokban, vagy valamilyen laza termesztőközegben gyökereztessük.