Tőosztás kisokos mindenkinek - szakértőnk most segít

Tőosztás tudnivalók

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Augusztus vége-szeptember közepe a legideálisabb időpont a tőosztáshoz. Éppen ezért most mindent elmondok nektek a virágok szakszerű szaporításáról, érdemes kipróbálnotok ezt a műveletet! 

Minden a tőosztásról

Mit is nevezünk tőosztásnak? 

A tőosztás egy nagyon drasztikus, olykor brutális beavatkozásnak tűnhet, de azért érdemes belevágnunk, leginkább azért, mert növényeink a leggyorsabb fejlődéssel hálálják meg a gondoskodást. Ahogy a nevéből is adódik, a tőosztás azzal jár, hogy a növényt kiássuk, majd a tövét egy, vagy akár több részre osztjuk szét. Ezt a bevett gyakorlatot azért szoktuk elvégezni, hogy növényeink egészségesek maradjanak, és természetesen azért is, hogy újabb példányokat hozhassunk létre. 

Milyen növényeken végezhetünk tőosztást? 

A tőosztás lényege tehát az, hogy a növény tövét, gyöktörzsét vagy rizómáját a gyökereivel együtt több darabra választjuk szét. Ebből adódóan csak olyan növények esetén alkalmazhatjuk ezt az eljárást, amelyek egy központi tőből terjednek szét és hoznak új sarjnövényeket. A legideálisabb növények között rengeteg hagymás és évelő virágot találhatunk. A karógyökérrel rendelkező növények egyáltalán nem szaporíthatók tőosztással, esetükben maradjunk inkább a dugványozásnál vagy a magról való szaporításnál. 

hirdetes

Mikor végezzük el a tőosztást? 

A tőosztás időpontja és gyakorisága függ a növény fajtájától, illetve az éghajlati körülményekről is. Az elmondható, hogy a legtöbb növényt három-öt évenként lehet tőosztással szaporítani, illetve gyakrabban abban az esetben, ha már túl terjedelmesre nőtt a növény töve. A tőosztást kora tavasszal, illetve augusztus végétől szeptember közepéig végezzük, de vannak olyan növények is, mint például a sásliliom, melyeknél bármikor elvégezhető a művelet.

Ezt érdemes szem előtt tartani: a tavasszal és nyáron virágzó növények tövét inkább ősszel, míg a többiét inkább tavasszal válasszuk szét. Léteznek olyan növények is, amik kifejezetten rosszul reagálnak a tőosztásra, náluk érdemes megvárni a nyugalmi időszakot, ekkor ugyanis csökken a növényt érő stressz hatása. Most már tudjuk, mit és mikor, most nézünk a hogyan! A következő oldalon mindent elmondok a tőosztás gyakorlatáról! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

imola (Centaurea)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó nemzetség. Évelő, elágazó... Tovább

vállalati szerkezet (termelési szerkezet)

a mg.-ban az előállított termékek összetétele és aránya. A szerkezet jellemzésére,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem