Augusztus vége-szeptember közepe a legideálisabb időpont a tőosztáshoz. Éppen ezért most mindent elmondok nektek a virágok szakszerű szaporításáról, érdemes kipróbálnotok ezt a műveletet!
Mit is nevezünk tőosztásnak?
A tőosztás egy nagyon drasztikus, olykor brutális beavatkozásnak tűnhet, de azért érdemes belevágnunk, leginkább azért, mert növényeink a leggyorsabb fejlődéssel hálálják meg a gondoskodást. Ahogy a nevéből is adódik, a tőosztás azzal jár, hogy a növényt kiássuk, majd a tövét egy, vagy akár több részre osztjuk szét. Ezt a bevett gyakorlatot azért szoktuk elvégezni, hogy növényeink egészségesek maradjanak, és természetesen azért is, hogy újabb példányokat hozhassunk létre.
Milyen növényeken végezhetünk tőosztást?
A tőosztás lényege tehát az, hogy a növény tövét, gyöktörzsét vagy rizómáját a gyökereivel együtt több darabra választjuk szét. Ebből adódóan csak olyan növények esetén alkalmazhatjuk ezt az eljárást, amelyek egy központi tőből terjednek szét és hoznak új sarjnövényeket. A legideálisabb növények között rengeteg hagymás és évelő virágot találhatunk. A karógyökérrel rendelkező növények egyáltalán nem szaporíthatók tőosztással, esetükben maradjunk inkább a dugványozásnál vagy a magról való szaporításnál.
Mikor végezzük el a tőosztást?
A tőosztás időpontja és gyakorisága függ a növény fajtájától, illetve az éghajlati körülményekről is. Az elmondható, hogy a legtöbb növényt három-öt évenként lehet tőosztással szaporítani, illetve gyakrabban abban az esetben, ha már túl terjedelmesre nőtt a növény töve. A tőosztást kora tavasszal, illetve augusztus végétől szeptember közepéig végezzük, de vannak olyan növények is, mint például a sásliliom, melyeknél bármikor elvégezhető a művelet.
Ezt érdemes szem előtt tartani: a tavasszal és nyáron virágzó növények tövét inkább ősszel, míg a többiét inkább tavasszal válasszuk szét. Léteznek olyan növények is, amik kifejezetten rosszul reagálnak a tőosztásra, náluk érdemes megvárni a nyugalmi időszakot, ekkor ugyanis csökken a növényt érő stressz hatása. Most már tudjuk, mit és mikor, most nézünk a hogyan! A következő oldalon mindent elmondok a tőosztás gyakorlatáról!