Vízelvezetés és vízigény a tölcsérjázmin esetében
Mindkét tölcsérjázminfajta folyamatosan nyirkos talajban érzi jól magát, azonban két öntözés között érdemes megvárni, hogy a talaj majdnem teljesen kiszáradjon. Heti rendszerességgel érdemes vizet adagolni nekik – ügyelj rá, hogy a teljes gyökérzetet érje a víz, de vigyázz, nehogy vízben álljon virágod.
Ha azt látod, hogy a talaj vízelvezetése nem megfelelő, akkor ritkítsd öntözéseid sűrűségét. Ha házon belül tartod növényeidet, akkor naponta fújj vízpermetet a levelekre a páratartalom fenntartása érdekében. Ha a szabadban végzed az öntözést egy slaggal, akkor biztosíts esőhöz hasonló permetezést növényeid számára, hogy leveleik letisztulhassanak és több vizet szívhassanak fel.
A tölcsérjázmin ideális cserépméretének kiválasztása
Ha tölcsérjázminjaidat cserépben, vagy hasonló különálló növénytartóban szeretnéd nevelni, akkor fontos, hogy ne válassz számukra túl nagy méretű tárolót. Tény, hogy a gyökereknek eleinte szükségük van némi mozgástérre, amíg terjeszkednek, de ha túl sok helyet kapnak, akkor a növény minden erejével azon lesz majd, hogy a gyökereit növessze, ami a virágtermelés kárára megy majd.
Ha azt veszed észre, hogy tölcsérjázminod gyökerei teljesen benőtték a rendelkezésükre álló tárolót, akkor átültetéskor helyezd őket egy szélesebb, de ne mélyebb növénytartóba a fent említett probléma elkerülése végett. A Mandevilla jázminokat egy-két évente, ősszel érdemes átültetni. Átültetéskor óvatosan masszírozd meg gyökereiket, hogy növekedésre ösztönözd őket. Ne felejtsd el lemetszeni róluk az elhalt, száraz, vagy betegesnek tűnő leveleket és szárrészeket. A metszéstől nem kell túl óvatosnak lenned, a tölcsérjázmin ugyanis ebből merít erőt magának az új növényrészek, köztük a dús virágzat növesztéséhez.
A tölcsérjázmin szereti a jó minőségű, vízelvezető talaj
A tölcsérjázminok nevelésének fontos része a megfelelő termőközeg biztosítása. Ezeknek a virágoknak laza, jó vízelvezetésű, kiegyensúlyozott tápanyagtartalmú talajra van szükségük. Erre a célra egy komposztalapú, vagy kifejezetten tárolóban nevelt növények számára készült talajkeverék lehet optimális. Bármit is választasz, ajánlatos finomszemű homokkal vagy apró kavicsokkal összekeverni, hogy lazábbá és szellősebbé váljon. A jobb vízelvezetés érdekében érdemes a növénytartó alját kavicsokkal, üvegszilánkokkal vagy hungarocell térkitöltőkkel feltölteni