Hogyan gondozzam, ültessem a tölcsérjázmint? Tudj meg róla most Te is mindent

A tündöklő tölcsérjázmin gondozása: szakszerű útmutató a virágzás kiteljesedéséhez

Szélesi Ferenc, NA
Frissítve: 2024.07.27
Frissítette: KZs
hirdetes
Ismerd meg a tölcsérjázmint

A tölcsérjázmin esetében mikor és milyen trágyát érdemes használni?

Ha előre nevelt tölcsérjázmin palántát vásárolsz, akkor az alatta lévő talaj nagy valószínűséggel már alapból tartalmaz némi hozzáadott lassan lebomló trágyát, ami néhány hónapig elegendő kell, hogy legyen (erre természetesen érdemes rákérdezni vásárláskor). Az ilyen palánták talaját nem szabad további adalékanyagokkal dúsítani, mert az a gyökerek kiégését okozhatja.

Miután tölcsérjázminod eltöltött nálad néhány hónapot, elkezdhetsz óvatosan további tápot adni neki lassú lebomlású trágya, vagy vízben oldódó trágyakeverék formájában. Ezek helyett egy réteg organikus komposztot is elteríthetsz a palánta alatti talaj felületén.

A tölcsérjázmin átteleltetése

Amint az időjárás hűvösebbre fordul, a tölcsérjázmin virágtermelése lassulni kezd. Ilyenkor kell, hogy megkapja az év utolsó adag trágyáját. Ezt követően addig a szabadban kell hagyni, ameddig csak lehetséges. Normál esetben az 5-10°C közötti éjszakai hőmérsékleteket még tűrni fogja. Ha az időjárás engedi, akkor szeptember vége felé metszd le virágaidat az átteleléshez. Erre főleg azért van szükség, hogy könnyebb legyen behozni a szabadból és elférni mellette a téli hónapok során.

Mint azt már korábban említettük – a tölcsérjázminoknál nem kell túl óvatosnak lenni a metszéssel. A drasztikusabb megkopasztás sem feltétlenül árt meg nekik, különösen a téli hónapokra való felkészülésnél. Még ha csak 10-20 centit is hagysz meg belőle a talaj felett, jövő tavasztól újra virágba borulhat tőlük teraszod vagy lugasod. Metszéskor a tölcsérjázmin fehér nedvet ereszthet ki magából, ami irritálhatja a bőrt, elfogyasztva pedig mérgező. Éppen ezért a metszéseket csak védőkesztyűben, érdemes végezni, utána pedig azonnal moss alaposan kezet!

hirdetes

A tél előtti metszés remek alkalom a növény állapotának felmérésére is. Tartsd nyitva a szemed és vizsgáld át alaposan jázminjaidat, hogy nem-e látod rajtuk betegségek vagy kártevők jeleit (ezekről bővebben lejjebb olvashatsz). Mivel a tölcsérjázmin télen nem nő majd túl sokat, ezért ha ezekben a hónapokban benti dísznövényként szeretnéd tartani, akkor ne metszd le teljesen. Előfordulhat, hogy az otthonba való beköltöztetés után újra növekedésnek indul – ezeket a növekményeket bátran metszd le, ha szükséges.

A tölcsérjázmin téli élete házon belül

Amíg tölcsérjázminod télen benti növényként funkcionál, biztosíts számára sok fényes, nem közvetlen napfényt egy keleti vagy nyugati, napos ablak közelében. Ügyelj rá, hogy ne kerüljön bejárati ajtók közelébe, mert a hideg huzat árthat neki. Odabent 18-24°C között ajánlatos tartani őket – melegebb körülmények között könnyedén kiszáradhatnak. Ügyelj a levegő páratartalmára is – szükség esetén használj párásítót abban a helységben, amelyben virágaidat áttelelteted. Amíg bent tartod, ne adj neki semmilyen tápanyagot, csak figyelj oda, hogy néha kapjon elegendő vizet és ne száradjon ki alatta teljesen a talaj.

A tölcsérjázmin kártevői

Mint minden más növénynél, úgy a tölcsérjázminoknál is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd őket kártevők és betegségek jelei után kutatva, különösen akkor, amikor a benti átteleltetésre készíted fel virágaidat. Az átteleltetés előtti előkészületek remek alkalmat biztosítanak a különböző kártevőproblémák megoldására. A tölcsérjázminokat általában a levéltetvek támadják meg, aminek oka a gondatlan nevelés vagy a rossz elhelyezés lehet. Ha levéltetvekre lelsz növényeiden, akkor első körben próbálj minél többet lefújni róluk egy erősebb vízsugárral. Ezt követően alkalmazz rovarirtó szappanos vagy neem olajos kezelést.

A viaszos és más pajzstetvek általában a szomjas növényeken jelennek meg, így jelenlétük nyáron elégtelen öntözésre, télen, benti átteleléskor pedig alacsony páratartalomra utal. Öntözd őket gyakrabban, télen pedig tedd párásabbá a szoba levegőjét, hogy elkerüld a további tetvek megjelenését, a meglévőket pedig kezeld neem olajjal vagy organikus rovarirtó sprayjel. A levelek hátoldalán megjelenő fehér hálók a takácsatkafélék művei, amelyek akkor jelennek meg, ha a hőmérséklet túl magas a tölcsérjázminok számára. A neem olajos kezelést követően helyezd virágaidat egy valamivel hűvösebb helységbe.

A rovarokon kívül  a tölcsérjázminokat különféle gombák által okozott betegségek is megtámadhatják. Ezeket túlöntözés és/vagy nem megfelelő szellőzés idézheti elő. Ha ilyen fertőzéseket veszel észre növényeiden, akkor csökkentsd az öntözések intenzitását vagy gyakoriságát, nehogy eláztasd a gyökereket. Érdemes kissé megritkítani a levélzetet is némi metszéssel, hogy javítsd növény szellőzését.

A sárguló, lehulló levelek a tölcsérjázminok (és számos más növény) életciklusának természetes részei, így hacsak nem hirtelen sok levelet veszít el, nincs okod aggodalomra. Ha mégis ez történik, akkor meglehet, hogy túl hideg körülmények között tartod.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csirkék fertőző tenoszinovítisze (tenosynovitis)

néhány hetes és növendék csirkék ízület- és ínhüvelygyulladássaljáró, reovírus által... Tovább

hidegedzés

az őszi vetésű növények télállóságának élettani alapja. A kikelt gabonában a szövetek... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés virág