A tökök monosporascus gyökérrothadása a sárgadinnye és más kisebb méretű tökfélék súlyos betegsége. A dinnyetermesztésben meglehetősen új probléma; a gyökérrothadásából fakadó veszteség 10-25%-ról 100%-ra terjedhet a kereskedelmi szántóföldi termesztésben. A kórokozó több évig is elélhet a talajban, ami megnehezíti a kezelését. Következő cikkünkben a tökfélék monosporascus gyökérrothadását és a betegség kezelésének módját igyekszünk majd bemutatni.
Mi az a Monosporascus gyökérrothadás a tökféléknél?
A tökfélék gyökérrothadása a Monosporascus cannonballus kórokozó által okozott, talajban terjedő, gyökérfertőző gombás betegség, amelyet először 1970-ben Arizonában figyeltek meg. Azóta az Egyesült Államokban Texasban, Arizonában és Kaliforniában, valamint más országokban, pl. mint Mexikó, Guatemala, Honduras, Spanyolország, Izrael, Irán, Líbia, Tunézia, Pakisztán, India, Szaúd-Arábia, Olaszország, Brazília, Japán és Tajvan. Mindezen régiókban a közös tényező a forró, száraz körülmények. Ezenkívül ezeken a területeken a talaj lúgos, és jelentős mennyiségű sót tartalmaz.
A kórokozó által érintett tökfélék kis méretűek, alacsony cukortartalmúak, és hajlamosak a nap által okozott felforrásra.
A tökök Monosporascus gyökérrothadásának tünetei
A M. cannonballus tünetei általában csak a betakarítás közeledtével jelentkeznek. A növények megsárgulnak, elhervadnak és a levelek elpusztulnak. A betegség előrehaladtával az egész növény idő előtt elpusztul.
Bár más kórokozók is hasonló tüneteket okoznak, a M. cannonballus figyelemre méltó abból a szempontból, hogy nem mutat sérüléseket a növény látható részein. Ezenkívül a tökfű gyökérrothadásával fertőzött gyökerek gyökérstruktúrájában fekete peritécium látható, amely kis fekete duzzanatként jelenik meg. Bár nem gyakori, alkalmanként jelen van az erek barnulása is. A karógyökér területein és néhány oldalsó gyökéren elsötétült területek jelennek meg, amelyek így elhalhatnak.
A tökfélék Monosporascus gyökérrothadásának kezelése
A M. cannonballus a fertőzött palánták kiültetésével és a tökfélék újratelepítésével terjed a fertőzött területeken. Nem valószínű, hogy a víz mozgása, például heves esőzés vagy öntözés útján továbbítja.
A betegség gyakran a talajban őshonos, és a tökfélék folyamatos termesztése elősegíti annak felszínretörését. Bár a talaj fertőtlenítése hatékony, költséges is.
Nem szabad tökféléket ültetni olyan területekre, ahol a betegség bizonyítottan következetesen fertőzött korábban. A betegség elleni védekezés legjobb módja a vetésforgó és a helyes kulturális gyakorlat, továbbá a csak a növények kelésekor alkalmazott gombaölő kezelések ishatásosnak bizonyultak a tökfélék Monosporascus gyökérrothadása elleni küzdelemben.
Forrás: gardeningknowhow.com