A tojáshéjat is felhasználhatjuk a kertben, éppen ezért nem érdemes kidobnod neked sem! Ebben a cikkben hat remek módszert mutatok a tojáshéj alkalmazására!
Nem titok, hogy a tojás, magas fehérje-, vitamin- és ásványi anyag tartalmának köszönhetően az egyik legtáplálóbb étel. Egy ember átlagosan 150-200 tojást fogyaszt el évente. Ez világszerte több mint ezermillió tojást jelent évente! Jogosan tehetjük fel a kérdést: mi is történik azzal a sok tojáshéjjal?
A tojáshéj 96%-a kalcium-karbonátból (CaCO3) áll, amelyeket fehérjék kötnek össze. Gyakran használják a talaj trágyázására, vagy az állateledelek dúsítására, de a legtöbb fogyasztó csupán kidobja a szemétbe. Ha te is ebbe az utóbbi csoportba tartozol, vess egy pillantást a most következő 6 kreatív újrafelhasználási módra, amiket a kerted is meg fog hálálni!
1. Trágya
A tojáshéj kiváló módja annak, hogy kalciummal gazdagítsuk a komposztot. Mivel felületéhez viszonyítva kicsi a térfogata, a héj gyorsan lebomlik, így nem is kell a fertőtlenítéssel vagy a darálással bajlódni. Csupán dobjuk a komposztba és keverjük el. Tavasszal jót tesz a növényeknek, ha darált tojáshéjat szórunk a lyukba, ahová később ültetünk.
Télen szórjuk be a tavasszal beültetésre szánt területet, majd amikor az idő felmelegszik, a tojáshéjat forgassuk bele a talajba. Ha nem szeretnénk tojáshéjjal beborítani a kertet, akkor ez idő alatt csak gyűjtsük őket az ültetési szezonig. Mivel a kalcium a növények másodlagos tápanyagának számít, kertünk bizonyára meg fogja hálálni a plusz ásványi anyagokat, különösen a paprika és a paradicsom, mivel ez a két növény hajlamos a kalciumhiányos megbetegedésekre.
2. Kártevőírtó
Ha a csiga és meztelencsiga gondot jelentenek a kertben, próbáld ki, hogy durván morzsolt tojáshéjat szórsz a növények tövéhez, ahol a nyálkás kis kártevők meg szoktak jelenni. A tojáshéjak élei felsérthetik a csigák és más puhatestűek érzékeny lábát, haslábát. A legtöbb csiga és meztelencsiga el fogja hagyni a kertet, könnyebb zsákmány után kutatva. A következő oldalon folytatom!