Sokan még mindig azt mondogatják, hogy nincs klímavészhelyzet, sőt, még csak klímaváltozás sincs, minden a legnagyobb rendben van. Lehet ezt mondogatni, de attól még nem lesz igaz, bajban vagyunk, nagyon nagy bajban…
A Thwaites-gleccser – A baj legnagyobb forrása
A Thwaites-gleccser egy szokatlanul széles és gyors antarktiszi gleccser, felszíni sebessége meghaladja a két kilométert. A gleccser folyamatos megfigyelés alatt van, ennek pedig a tengerszint esetleges emelkedése az oka. Január végén száz kutatóból álló csoport érkezik a helyszínre, mivel odáig fajultak a dolgok, hogy a gleccsernél nincs fontosabb hely most az egész Földön, ez a gleccser fenyegeti leginkább az élővilágot.
A Thwaites-gleccser – Az időzített bomba folyamatosan ketyeg
A gleccser folyamatosan olvad, korábban úgy gondolták a szakemberek, hogy minden a legnagyobb rendben és biztoságban van, mostanra kiderült, hogy a mélyben nagyon gyors az olvadás, ezzel pedig létrejött egy időzített bomba, ami elképesztő mértékű pusztítással és összeomlással fenyeget. Éppen ezért indul el ez a nagyszabású kutatóprogram, a cél az, hogy minél hamarabb megértsék a folyamatokat és megtalálják a lehetséges megoldásokat (már ha vannak).
A Thwaites-gleccser – Miért olyan félelmetes ez a gleccser?
A Thwaites-gleccser területe akkora, mint Nagy-Britannia és éves szinte két kilométert halad az óceánba. Az 1990-es években fedezték fel legelőször, hogy tömege fogy, az azóta eltelt húsz évben viszont az olvadás sebessége a duplájára gyorsult, jelenlegi állapotában minden évben 35 milliárd tonna jeget veszít el, az 1980-as évek óta 600 milliárd tonnával lett kevesebb, a becslések szerint.
Nézzük, mi lenne, ha teljesen elolvadna: összességében a világtengerek szintje 65 centiméterrel emelkedne meg (a XX. században ez az emelkedés 19 centiméter volt). Ez csak az egyik gond, ráadásul a kisebbik. A következő oldalon elmondom, milyen következményei lehetnek a Thwaites-gleccser olvadásának, és hogy mikor kerülhet erre sor, de az is kiderül, hogy mit terveznek a szakértők, érdemes tehát lapozni egyet!