Hogyan készülnek a tetőkertek?
Mielőtt hozzákezdenél első (akár belterjes, akár külterjes) tetőkerted kialakításához, érdemes egy szakértővel ellenőriztetni, hogy otthonod szerkezete képes lenne-e egyáltalán megtartani azt a rengeteg extra súlyt, amit egy ilyen kert jelent. Ezen kívül érdemes megérdeklődni az önkormányzatnál, hogy kell-e bármilyen engedély az ilyen tetőkertek kialakításához.
A tetőkertek kialakíthatók lapos és dőlt tetőkön is, de ha a tető lejtése meghaladja a 30°-ot, akkor inkább kérd egy tapasztalt szakember segítségét, aki betelepíti majd neked. Tetőkertekre készült növénytartókat az interneten érdemes keresni, de persze saját magadnak is készíthetsz olyan méretűeket és formájúakat, amilyenekre szükséged van.
Készülj fel rá, hogy akár a csináld magad, akár a vásárolt utat választod, egy tetőkert megépítése nem olcsó mulatság. Mégis, az így biztosított extra szigetelés hosszútávon több megspórolt pénzt jelent majd.
Miből áll egy tetőkert?
Először is le kell mérned a kertesítésre szánt felületet. Ezekre az adatokra szükséged lesz online vásárlás esetén, és akkor is, ha saját magad szeretnéd elkészíteni a tetőkerthez szükséges növénytartókat és egyéb elemeket.
A zöld tetők több rétegből épülnek fel:
- a legalsó réteg két rétegnyi medence bélésfóliából, vagy gumi tetőfedő fóliából áll.
- a második réteg a vízelvezetést szolgálja, így például összeállítható kisméretű kavicsokból.
- a következő a gyomfogó réteg, amire egy nedvtakaró kerül.
- ha további vízelvezetésre van szükség, akkor ezek után jöhet még egy erre alkalmas réteg, például faforgácsból.
- végezetül a legfelső talajréteg következik – érdemes talajmentes, könnyű termőközeget használni, hogy a tetőre ne nehezedjen felesleges extra súly.
A külterjes tetőkertekben száraz kertészkedés is alkalmazható. Az ilyen kertekben olyan növények tarthatók, amelyek sekélyes gyökérzettel rendelkeznek, és jól tűrik a szárazságot, a meleget (és az időnkénti heves esőzést). A külterjes tetőkre ideálisak a pozsgásnövények, a fűfélék, a vadvirágok, a fűszer- és gyógynövények, a mohák és az epifitonok.