Tetőkertek kialakítása

Mik azok a zöld tetők, és miért érdemes kialakítani egyet?

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Tetőkertek kialakítása

Hogyan készülnek a tetőkertek?

Mielőtt hozzákezdenél első (akár belterjes, akár külterjes) tetőkerted kialakításához, érdemes egy szakértővel ellenőriztetni, hogy otthonod szerkezete képes lenne-e egyáltalán megtartani azt a rengeteg extra súlyt, amit egy ilyen kert jelent. Ezen kívül érdemes megérdeklődni az önkormányzatnál, hogy kell-e bármilyen engedély az ilyen tetőkertek kialakításához.

A tetőkertek kialakíthatók lapos és dőlt tetőkön is, de ha a tető lejtése meghaladja a 30°-ot, akkor inkább kérd egy tapasztalt szakember segítségét, aki betelepíti majd neked. Tetőkertekre készült növénytartókat az interneten érdemes keresni, de persze saját magadnak is készíthetsz olyan méretűeket és formájúakat, amilyenekre szükséged van.

hirdetes

Készülj fel rá, hogy akár a csináld magad, akár a vásárolt utat választod, egy tetőkert megépítése nem olcsó mulatság. Mégis, az így biztosított extra szigetelés hosszútávon több megspórolt pénzt jelent majd.

Miből áll egy tetőkert?

Először is le kell mérned a kertesítésre szánt felületet. Ezekre az adatokra szükséged lesz online vásárlás esetén, és akkor is, ha saját magad szeretnéd elkészíteni a tetőkerthez szükséges növénytartókat és egyéb elemeket.

A zöld tetők több rétegből épülnek fel:

  1. a legalsó réteg két rétegnyi medence bélésfóliából, vagy gumi tetőfedő fóliából áll.
  2. a második réteg a vízelvezetést szolgálja, így például összeállítható kisméretű kavicsokból.
  3. a következő a gyomfogó réteg, amire egy nedvtakaró kerül.
  4. ha további vízelvezetésre van szükség, akkor ezek után jöhet még egy erre alkalmas réteg, például faforgácsból.
  5. végezetül a legfelső talajréteg következik – érdemes talajmentes, könnyű termőközeget használni, hogy a tetőre ne nehezedjen felesleges extra súly.

A külterjes tetőkertekben száraz kertészkedés is alkalmazható. Az ilyen kertekben olyan növények tarthatók, amelyek sekélyes gyökérzettel rendelkeznek, és jól tűrik a szárazságot, a meleget (és az időnkénti heves esőzést). A külterjes tetőkre ideálisak a pozsgásnövények, a fűfélék, a vadvirágok, a fűszer- és gyógynövények, a mohák és az epifitonok.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vasaló

A hortobágyi pásztorok pihenőhelyén készített kalyiba; védelmül szolgál az időjárás... Tovább

citogenetika

a genetika és sejttan határterülete. Foglalkozik a kromoszómák szerkezetével,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gyeptermesztés Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növénytermesztés Talajművelés