Az városokban minden évben kellemetlen problémát okoz a sűrűn lakott helyekre jellemző „városi hősziget” jelensége. A magas, tükröződő felületű épületek visszaverik a fényt és a hőt, és egyben drasztikusan gátolják a légmozgást is. Az utcákat fedő sötét asztalt magába szívja a forróságot, és éjszaka kiengedi azt magából.
Ha mindehhez még hozzáadjuk a légszennyezést, a kipufogógázok hőjét és egyéb mesterséges hőforrásokat, akkor nem meglepő, hogy a nagyvárosokban sokkal keményebbek a forró időszakok, mint például vidéken. Az ilyen jellegű városok saját kis éghajlattal rendelkeznek, ami észrevehetően melegebb, mint a környező területeké, még akkor is, ha az időjárási viszonyok megegyezőek. A zöld tetők a városi hőség csökkentésének céljából jöttek divatba. A következőkben elmagyarázzuk, hogy hogyan is működnek, és hogy mire van szükség elkészítésükhöz. Galériánkban összegyűjtöttünk pár mutatós tetőkertet, érdemes megnézned neked is:
Mik azok a zöld tetők?
A zöld tetők, növénytetők, vagy tetőkertek nem a modern elmék szüleményei. Évszázadok óta alkalmazzák őket az otthonok természetes szigetelésére. Valójában hasonló eredményeket lehet elérni vele, mint a modern szigetelésekkel: télen melegebben, nyáron pedig hűvösebben tartja az otthon helységeit.
Manapság továbbra előszeretettel használják őket e célból, azonban újabban több fontos szerepet is betöltenek az otthonok tetején. A tetőkertek csökkentik a lefolyó esővíz mennyiségét, otthont biztosítanak az állatok számára, javítják a lakóterületek levegőjének minőségét, és egy zöld menedéket nyújtanak azok számára, akik unják a városok szürkeségét. Kétféle tetőkertet különböztetünk meg egymástól – ezek a belterjes és külterjes változatok.
A belterjes tetőkerteken fák, bokrok és fűszerű növényeket termesztenek. Valójában ezekre jobban illik a tetőkert megnevezés, hiszen legtöbbjüket alaposan gondozzák, és akár elkülönített részeket, ülőhelyeket és ösvényeket is kialakítanak bennük.
A külterjes tetőkertekre jobb kifejezés a „zöld tető” – ezeket vékonyabb talajréteg fedi és főleg fűszerű növények nőnek rajtuk. Ezek kialakíthatók apró felületeken, például madár- vagy kutyaházak tetőin is, de persze akár egy egész családi házat, vagy egy nagyobb épületet is lefedhetnek. Ezekkel érdemes először kisebb méretben kísérletezni. A következő oldalon elmondom, hogyan készíthettek zöld tetőt saját kezűleg!