Különleges, késő nyárig, sőt a fagyokig virágzó díszei a kertnek a mályvák vagy hibiszkuszok. A kerti mályvacserje igénytelen, jól alkalmazkodó faj, míg a csodálatos, tenyérnyi virágaival elbűvölő mocsármályva (mocsári hibiszkusz) a talaj nedvesség- és tápanyagtartalmára egyaránt igényes. Nézzük részletesen!
A mocsári hibiszkusz bemutatása
Az óriás hibiszkusz (Hibiscus moscheutos) a mályvavirágúak (Malvales) rendjébe és a mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó faj. A mocsári hibiszkusz elnevezés a rendszertani felfogástól függően mást és mást jelent. Korábban Carl von Linné elkülönítette egymástól a Hibiscus moscheutos és a Hibiscus palustris fajokat. Később a H. palustrist az óriás hibiszkusz alfajának kezdték tekinteni H. moscheutos subsp. palustris néven, melyet Priszter Szaniszló magyarul mocsári hibiszkusznak említ könyvében.
Míg a The Plant List ismét önálló fajként tekint a mocsári hibiszkuszra (H. palustris), addig mások nem tekintik érvényes fajnak, sőt alfajnak sem, hanem csupán az óriás hibiszkusz (Hibiscus moscheatus) egyik színváltozatának, azaz ebben az esetben a H. palustris a H. moscheutos szinonimája. Aki ez utóbbi értelmezést követi, annak tehát a mocsári hibiszkusz név az óriás hibiszkusz név szinonimája.
A mocsári hibiszkusz jellemzői
Mintegy másfél méter magasra növő bokor. Virágai nagyok, színük fehér, rózsaszín, piros, bordó, szagtalanok. A virágok mérete 20–25 cm. Egy tő akár 300 virágot is hozhat egy évben. Magyarországon az egyik legkedveltebb nyári növénynek számít, éppen azért, mert hatalmasak a virágai, és akár nyár közepétől nyár végéig hozza ezeket a mesés díszeket! Szakértőnk régóta foglalkozik a mocsári hibiszkusz gondozásával, nevelésével, éppen ezért érdemes nektek is elolvasni tanácsait!
A mocsári hibiszkusz gondozása, nevelése
A kerti mályvacserje (Hibiscus syriacus) Távol-Keletről származó, 2-4 méter magasra növő lombhullató cserje. Számos fajtája ismert, amelyek júliustól szeptemberig virágzanak. A virágok lehetnek szimplák vagy teltek, színük a fehértől a liláig szinte minden árnyalatban előfordul. A szimpla virágú fajták magja csíraképes, így kertünkben még gyomosíthatnak is. A telt virágúak azonban, mivel náluk az ivarlevelek is sziromlevelekké alakulnak, termést csak nagyon ritkán hoznak.
A kerti hibiszkusz igen melegkedvelő, s noha alapvetően igénytelen és szárazságtűrő, a jó vízgazdálkodású, termékeny talajon gazdagabban virágzik. Fiatalon kissé fagyérzékeny, később azonban már a mínusz húsz Celsius-fok sem tesz kárt benne. A kertben egyesével is helyet kaphat, de kisebb csoportokban is jól mutat, sőt akár nyírott vagy nyíratlan sövényt is nevelhetünk belőle.
A mocsármályva (Hibiscus moscheutos) Ázsiából származik, változataival a trópusi, a szubtrópusi és a mérsékelt övben egyaránt jelen van. Lágy szárú növény, amely terebélyes bokrot nevel. Mint a neve is utal rá, folyamatos vízellátást igényel, és csak teljes napfényben fejlődik szépen. Júliusban és augusztusban ontja hatalmas, gyönyörű virágait. A virágok csak egy napig díszlenek, majd a sikeres megtermékenyülés után elhervadnak és magot hoznak.
Silány termőhelyi körülmények között, rendszeres öntözés híján a tövek csak gyéren virágzanak, sőt a virágzás teljesen el is maradhat. A mocsári hibiszkusz viszonylag hidegtűrő (mínusz tíz fokig állja a fagyot), azonban télen célszerű földdel takarni a tövét. Tavasszal, miután kibontottuk, vágjuk vissza 5-10 centiméterre, hogy szépen terebélyesedjen.