A téli retket már az ókori Kínában és Egyiptomban is használták, ezt fogyasztották például a piramisépítő munkások, hogy jó erőben maradjanak. Kínában még a mai napig jelentős mértékben fogy belőle, 30 kilogramm az egy főre jutó évig fogyasztás, ez Magyarországon alig éri el a 2 kilogrammot, pedig már a Római Birodalom idején megérkezett Európába ez a különlegesség. A téli retket mindenkinek érdemes fogyasztania, mivel számtalan jótékony hatással rendelkezik, mostani cikkemben azt mondom el nektek, hogyan termeszthetitek saját kezűleg!
A téli retek vetése, termesztése
A téli retek többnyire gömb alakú, vastag héjú, íze gyakran csípős, és kiválóan tárolható. Tenyészidejük 100-120 nap, de léteznek olyan fajták, amiknek ennél hosszabb a tenyészidejük. A hosszabb tenyészidejű őszi-téli fajtákat augusztus elején-közepén, a rövidebb tenyészidejűeket pedig szeptember elején vetjük, így már október végén, a nagyobb fagyok beállta előtt felszedhetők.
Mivel nemcsak nagy méretű gumót, hanem jelentős lombozatot is fejlesztenek, ezért széles sorokba (35-40 centiméter), és nagy tőtávolságokra (15-20 centiméter) vessük, a vetésmélység pedig 2-3 centiméter legyen. A vetést gyakran, kis vízadagokkal kell öntözni augusztusban, illetve szeptemberben, később már ritkábban, viszont nagyobb vízadagokkal végezzük el a locsolást. Sok munkát nem igényel, de a tenyészidő elején érdemes elvégeznünk a kapálást, illetve a gyomlálást.
Télen az egyik legjobb gyógyszer a téli retek
Január-február környékén a legjobb, leghasznosabb a téli retek fogyasztása, mivel magas C-, B1-, és B2-vitamintartalommal bír, ezenkívül vasat, magnéziumot, kalciumot és foszfort tartalmaz, illetve tele van antioxidánsokkal.
Influenzajárvány idején, illetve télen, amikor felgyülemlettek a méreg-, és salakanyagok, a leghatásosabb, ráadásul a plusz kilók elleni küzdelemben is nagy segítség lehet. Magas rosttartalmú, ezért emésztésserkentő hatású, káliumtartalma is jelentős, ezért a felgyülemlett víz elhajtásában is bír.
Serkenti az emésztést, a máj és az epe működését, emellett támogatja a szervezet méregtelenítési folyamatát is. Májbetegségben és sárgaságban szenvedőknek például azt tanácsolják, hogy retket együnk, mivel ez a zöldség lassítja a vörösvértestek pusztulását, és egy bizonyos szinten tartja a bilirubin nevű bomlástermék szintjét. Mivel sok rostot tartalmaz, segít leküzdeni a székrekedést és biztosítja a rendszeres bélmozgást, de jót tesz a krónikus hasmenéseseknek is. Emellett normalizálja a koleszterinszintet, és ily módon segít megelőzni az epekő kialakulását az epére gyakorolt jótékony hatásai révén.