Ha a legjobb eredményt szeretnénk elérni a füvesítésben, akkor elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, mikor érdemes elszórnunk a magokat.
A legtöbben a kora őszi vetésre esküsznek, amikor a talaj még meleg, de az időjárás már némileg hűvösebb. A tavasz is népszerű évszak a füvesítés szempontjából, arra azonban kevesen gondolnak, hogy télen szórják el a magvakat. Azért érdemes mégis elgondolkodnunk a téli fűmagvetésen, mert ez a technika kifejezetten hatékony lehet, ha a foltos pázsitot szeretnénk elkerülni.
Mi fán terem az alvó fűvetés?
Az alvó vetés nem más, mint az a gyakorlat, mikor a fűmagvakat vagy késő ősszel, vagy kora télen vetjük el. A név onnan ered, hogy ilyenkor a magvak a talajban alvó állapotban maradnak – ideális esetben hóréteg is fedi őket – majd tavasszal kicsíráznak és kikelnek.
Milyen helyeken működik az alvó fűvetés?
A télen történő fűmagvetés nem mindenhol működik. Ideális esetben ugyanis – ahogyan fentebb már írtuk – a pázsitréteget télen hó fedi be. Ellenkező esetben a téli túlvetés gondot is okozhat, hiszen a gyakori felmelegedések és lehűlések megzavarhatják a magvak csírázásának időpontját. Előfordulhat, hogy a magvak túl korán kicsíráznak, majd a hideg idő bekövetkeztével megfagynak.
Tippek a téli fűmagvetéshez
Ha annyira szerencsés vagy, hogy olyan helyen élsz, hogy a terület alkalmas a téli füvesítésre, akkor van néhány szuper tippünk!
- Időzítsd úgy a vetést, hogy a talaj hideg, de ne fagyos legyen! Ügyelj rá, hogy ne szórd el túl korán a magokat, hiszen így azok idő előtt kicsírázhatnak és megfagyhatnak. Ennek elkerülése végett a talajnak körülbelül 4,4 fokosnak kell lennie, nem melegebbnek!
- Ügyelj rá, hogy a magvak megfelelően érintkezzenek a talajjal, hogy a csírázás megtörténhessen! Ezt úgy érheted el, hogy a már meglévő füvet a szokásosnál rövidebbre vágod, és a talajt gereblyézéssel készíted elő. Ott, ahol vastag, sűrű a fűfelület nem érdemes alvó vetést csinálni, hiszen így nem érintkeznek a magvak megfelelően a talajjal. Sőt, itt nincs is szükség foltozásra, ugye?
- Öntözd meg kicsit a területet mielőtt tavaszig ügyet sem vetnél rá! Ha a későbbiekben szokatlanul száraz és meleg időt tapasztalsz, akkor érdemes újraöntöznöd. Ha elolvad a hó és beköszönt a tavasz érdemes újra elkezdeni a maggal beszórt területek öntözését. A cél az, hogy a felső fél-egyujjnyi talajréteg nedves legyen!
- Ha a magvak kicsírázását követően késői hideget vagy fagyot tapasztalsz, akkor úgy gondoskodhatsz némileg a magvak védelméről, hogy szalmával befeded a területet.