Krampampuli recept
Egyre jobban kezd elterjedni Magyarországon is ez a cukorral kevert, fűszerezett alkoholos ital. Érdekesség vele kapcsolatban, hogy már a XIX. század első fele óta fogyasztják hazánkban, de a forralt bor mindig háttérbe szorította. Eredetileg vagy Németországból vagy Észak-Olaszországból származik, ekörül sok vita alakult ki az idők folyamán.
Maga a szó eredete feltételezések szerint a görög crampus szóból származik, ami egyértelműen az ital pokoli mivoltára utal. Tálalásakor öblös, tűzálló tálat állítanak az asztalra, amibe vagdalt füge, magnélküli datolya, mazsola, szőlő, cukrozott narancshéj, dióval bélelt szilva, és darabokra tördelt szentjánoskenyér kerül. A tál tetejére vasrostélyt kell helyezni, erre pedig egy kiló, nagyobb darabokra tört és narancshéjon kissé ledörzsölt süvegcukrot.
A cukrot meg kell locsolni cukornádrummol, meggyújtjuk és türelemmel figyeljük, amíg a lángoló szesz kiég és a felolvadt cukor a tálba csepeg. Amikor ez befejeződött, ráöntünk két liter vizet, forralt, fűszeres (fahéj, szegfűszeg, citrom) fehérbort, egy liter forró gyümölcsteát, két-két citrom és narancs levét. Pár percig állva hagyjuk, majd jól megkeverjük és poharakba töltjük.
Forralt bor receptek
Először is nézzük, milyen borból készülhet ez a finomság. Az az igazság, hogy érdemes ízléstől és alkalomtól függően választani bort, lehet fehér, valamint vörös is. Létezik egyébként egy olyan mondás is, mely szerint a legrosszabb borból készül a legtökéletesebb forralt bor. Ez annyira nem állja meg a helyét, de az tény, hogy a gyenge asztali bor forralva jobban fogyasztható. A forralt bor nélkülözhetetlen összetevői közé az erős fűszerek (fahéj, szegfűszeg) és a cukor tartoznak, melyek nem hagyják érvényesülni teljesen a bor karakterét – pont ezért ne használjunk drága, minőségi bort.
A klasszikus forralt bor receptje
Egy liter borhoz szükség lesz 10 dekagramm cukorra, egy rúd fahéjra, 8-10 szegfűszegre, és legalább fél citrom levére. Tegyünk mindent egy edénybe, majd kezdjük el a főzést. Fontos, hogy ne forraljuk, mivel nem az a cél, hogy megszabaduljunk az aromáktól és a szesztartalomtól – forrás előtt vegyük le a tűzről. Kész is vagyunk, mehet az ital a poharakba, amit díszíthetünk gyümölcsökkel (naranccsal, citrommal).
Ütős forralt bor recept
Másfél liter vörösborra, egy-egy narancsra és citromra (lehetőleg bio legyen), 15 szegfűszegre, két rúd fahéjra, egy rúd vaníliára, 10 darab kardamommagra, 30 dekagramm cukorra, valamint 3 deciliter rumra lesz szükségünk hozzá. Kezdetnek mossuk meg a narancsot és a citromot, és vágjuk fel vékony szeletekre. Öntsük egy edénybe a bort, tegyük bele a fűszereket, a citromot, a narancsot és hevítsük fel. A forrás előtt adjuk hozzá a rumot, majd gyújtsuk meg. Amikor a láng elaludt, tölthetjük is a poharakba. Remélem, hogy sikerül találnotok tökéletes receptet cikkemben, kóstoljátok meg valamelyiket, vagy mindegyiket, egészégetekre!