Szeretsz teázni? Annyira, hogy örülnél, ha saját teacserjéd lehetne? Ennek semmi akadálya, hiszen a teanövények gondozása egyáltalán nem bonyolult. Mutatunk is egy kis segítséget, amivel te is könnyedén nevelgetheted otthon a kis teacserjécskéidet.
Hogyan lehet saját teanövényed?
Mik azok a teanövények, honnan van a tea? A tea, amit iszunk, a Camellia sinensis különféle fajtáiból származik, amely egy kis fa vagy nagy cserje, amelyet teanövényként ismerünk. Az olyan ismert teák, mint a fehér, fekete, vagy éppen zöld, mind teanövényekből származnak, bár a feldolgozás módja jelentősen eltér. Szeretnél te is otthonodban termeszteni teanövényt? Mutatjuk hogyan lehetséges, mit kell tenned, hogyan lehet gondozni a teanövényeket!
Teanövények ültetése a kertben
A legismertebb és legszélesebb körben termesztett teanövények között két gyakori fajta található: Camellia sinensis var. sinensis, amelyet elsősorban fehér és zöld teához használnak, és Camellia sinensis var. assamica, fekete teához használják. Az első Kínában őshonos, ahol nagyon magasan nő. Ez a fajta mérsékelt éghajlatra alkalmas, általában az USDA 7–9. növényállósági zónájába. A második fajta azonban Indiában őshonos. Nem fagytűrő, és a 10b és afölötti trópusi éghajlaton nő. A két fő fajtából számtalan fajta származik. Némelyik szívós növény, amely a 6b zónáig terjedő északi éghajlaton nő. Hidegebb éghajlaton a teanövények jól teljesítenek tartályokban. Ez azt jelenti, hogy ősszel teleltetni kell a teákat, a hőmérséklet csökkenése előtt be kell őket vinni, mert nem bírják a fagyot.
Teanövények ültetése otthon
A kertben lévő teanövények jó vízelvezetésű, enyhén savas talajt igényelnek. A savas talajtakaró, például a fenyőtűk segítenek megőrizni a talaj megfelelő pH-értékét. A teljes vagy foltos napfény ideális, akárcsak a 13-32 C közötti hőmérséklet. Azonban a teljes árnyékot kerülni kell, mivel a napon elhelyezett teanövények robusztusabbak.
Teanövények gondozása
Egyébként a teanövény gondozása nem bonyolult. A növényeket az első két évben gyakran öntözzük – nyáron általában hetente kétszer-háromszor, lehetőség szerint esővizet használva. Az öntözések között hagyjuk kissé megszáradni a talajt. Telítsük be a gyökérlabdát, de ne öntözzük túl, mivel a teanövények nem értékelik a nedves lábat. Ha a növények jól beépültek, folytassuk az öntözést a meleg, száraz időben szükség szerint. Száraz időszakokban enyhén permetezzük be a leveleket, mivel a teanövények trópusi növények, amelyek nedvességben virágoznak. Ügyelj a tartályokban termesztett teanövényekre, és soha ne hagyd, hogy a talaj teljesen kiszáradjon. Trágyázz tavasszal és kora nyáron kaméliának, azáleának és más savkedvelő növényeknek készült termékkel. Mindig alaposan öntözd a teanövények kerti etetése előtt, és azonnal öblítsd le a levelekre kerülő műtrágyát. Használhatsz vízben oldódó műtrágyát is.