Mik a tavaszi teendők a méhesben?

A március izgalmas hónap a méhészeknek, mutatjuk miért

Horváth Csaba, méhész
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A méhészek számára a tavasz egy igazi versenyfutás az idővel. A méhek, a virágok és az időjárás állandó figyelése mellett etetésre, szűkítésre, a méhek szaporodásának segítésére van szükség, hogy minél hamarabb fejlett, erős családokat alakíthassunk ki. Ez az időszak meghatározza az egész éves termelést. Horváth Csaba méhész elmeséli nekünk ennek az izgalmas időszaknak a részleteit! 

tavaszi feladatok egy méhesben

A februári kirepülés

A tavasz beálltával és a hőmérséklet növekedésével nem csak a növények ébredeznek, hanem a méhek is.  Az első kirepülés február vége felé szokott megtörténni. Ekkor nem arról szól repülés, hogy rögtön virágokat, nektárt keresnek, hanem a házimunkáról.

A méhek kicipelik a télen elhullott társaikat a kaptárból, valamint a lepotyogott viaszdaraboktól is megszabadulnak. Ilyenkor egy méhésznek különösen figyelni kell arra, hogy a felhelyezett egérrács ne legyen eltorlaszolva.

Első kirepülés alkalmával a figyelmetlen méhek, akik esetleg árnyékos helyre szállnak, le könnyeden ledermednek és elhullanak. Másik veszélyforrás ekkor, hogy inni kezdenek fagyos vízből, ami szintén pusztuláshoz vezet.

Első virágok: a méhek 8 fok felett elkezdik a virágport keresni

Amint az időjárás hosszabb időre felmelegedett – tartós 8 Celsius fok fölöttire – a méhek már eltávolodnak a kaptártól virágokat, virágport keresni. Első növény, ami ekkor már virágport ad az a mogyoró.

Ekkor már behordott virágportól, megnövekedik a fehérje a kaptárban, ami az anyát petézésre ösztönözi. Ilyenkor, ha visszaesik a hőmérséklet, az komoly gondot okozhat a kaptárban, mert a fiasítás könnyedén megfázhat, és elpusztulhat.

Egy kis személyes tapasztalat következik: ebben az időszakban elég harapósak a méhek, hiszen gondoljunk, csak bele jó ideje csak a kaptárban vannak, ahol érzik, hogy népesség, és az élelem is fogyatkozik. Tehát akit ilyenkor meglátnak az ellenség és távol akarják tartani a kaptártól.

Méhész feladatok februárban és márciusban

  1. Anya petézésének serkentése: Fehérje alapú cukorlepényekkel kell segíteni a méheket, hogy "jó kondícióba" kerüljenek. Ha nem tudnak elegendő virágport bevinni a kaptárba, muszáj fehérjés lepényt beadni nekik. Ennek elmulasztása a család gyengülését, akár pusztulását is okozhatja.
  2. Melegen tartás: Felső és oldalsó takarásokkal kell melegen tartani a méheket. Fontos, hogy ne rágható anyaggal takarjuk őket, mert azt a méhek lebontják, és csak piszkot okoznak a kaptárban.
  3. Fiasítás gondozása: A meleg a fiasítás miatt fontos, és az anyát is jobban ösztönzi a petézésre, ezáltal a család létszáma gyorsabban növekszik.

A bűvös 8 fokot várják a méhészek 

A méhésznek, február végén és márciusban már naponta figyelnie kell az időjárás-jelentést. A +8 fok feletti tartós hőmérséklet beköszöntével elkezdődik a munka. Minden nap számít, hiszen a cél minél hamarabb erős családok kialakítása. 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-05-07

Ne ültesd újra minden évben: fedezd fel, miért a zsálya a kertész kedvence!

Mire jó a zsálya? Számos remek hatása van, ültesd el a kertben, de csak egyszer, ugyanis évről-évre vissza fog térni hozzád ez a csodálatos gyógynövény!

2024-05-15

Soha többé penészes eper! - Így tarthatod frissen egy hétig is!

Nálad is gyorsan megromlik az eper egy hét tárolás után? Megmutatjuk hogyan tarthatod frissen egy hétig úgy az epret, hogy soha többé ne legyen penészes!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

cukorbetegség

oka legtöbbször a hasnyálmirigy inzulintermelésének (hormonok) a csökkenése. A szénhidrátok... Tovább

vedlési hormon (ekdizon,ecdyson)

A szteroidok csoportjába tartozó hormon; a rovarok protoraxmirigyeiben termelődik,a vedlést... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek