A méhészek számára a tavasz egy igazi versenyfutás az idővel. A méhek, a virágok és az időjárás állandó figyelése mellett etetésre, szűkítésre, a méhek szaporodásának segítésére van szükség, hogy minél hamarabb fejlett, erős családokat alakíthassunk ki. Ez az időszak meghatározza az egész éves termelést. Horváth Csaba méhész elmeséli nekünk ennek az izgalmas időszaknak a részleteit!
A februári kirepülés
A tavasz beálltával és a hőmérséklet növekedésével nem csak a növények ébredeznek, hanem a méhek is. Az első kirepülés február vége felé szokott megtörténni. Ekkor nem arról szól repülés, hogy rögtön virágokat, nektárt keresnek, hanem a házimunkáról.
A méhek kicipelik a télen elhullott társaikat a kaptárból, valamint a lepotyogott viaszdaraboktól is megszabadulnak. Ilyenkor egy méhésznek különösen figyelni kell arra, hogy a felhelyezett egérrács ne legyen eltorlaszolva.
Első kirepülés alkalmával a figyelmetlen méhek, akik esetleg árnyékos helyre szállnak, le könnyeden ledermednek és elhullanak. Másik veszélyforrás ekkor, hogy inni kezdenek fagyos vízből, ami szintén pusztuláshoz vezet.
Első virágok: a méhek 8 fok felett elkezdik a virágport keresni
Amint az időjárás hosszabb időre felmelegedett – tartós 8 Celsius fok fölöttire – a méhek már eltávolodnak a kaptártól virágokat, virágport keresni. Első növény, ami ekkor már virágport ad az a mogyoró.
Ekkor már behordott virágportól, megnövekedik a fehérje a kaptárban, ami az anyát petézésre ösztönözi. Ilyenkor, ha visszaesik a hőmérséklet, az komoly gondot okozhat a kaptárban, mert a fiasítás könnyedén megfázhat, és elpusztulhat.
Egy kis személyes tapasztalat következik: ebben az időszakban elég harapósak a méhek, hiszen gondoljunk, csak bele jó ideje csak a kaptárban vannak, ahol érzik, hogy népesség, és az élelem is fogyatkozik. Tehát akit ilyenkor meglátnak az ellenség és távol akarják tartani a kaptártól.
Méhész feladatok februárban és márciusban
- Anya petézésének serkentése: Fehérje alapú cukorlepényekkel kell segíteni a méheket, hogy "jó kondícióba" kerüljenek. Ha nem tudnak elegendő virágport bevinni a kaptárba, muszáj fehérjés lepényt beadni nekik. Ennek elmulasztása a család gyengülését, akár pusztulását is okozhatja.
- Melegen tartás: Felső és oldalsó takarásokkal kell melegen tartani a méheket. Fontos, hogy ne rágható anyaggal takarjuk őket, mert azt a méhek lebontják, és csak piszkot okoznak a kaptárban.
- Fiasítás gondozása: A meleg a fiasítás miatt fontos, és az anyát is jobban ösztönzi a petézésre, ezáltal a család létszáma gyorsabban növekszik.
A bűvös 8 fokot várják a méhészek
A méhésznek, február végén és márciusban már naponta figyelnie kell az időjárás-jelentést. A +8 fok feletti tartós hőmérséklet beköszöntével elkezdődik a munka. Minden nap számít, hiszen a cél minél hamarabb erős családok kialakítása.