Védekezés a tavaszi fagykárok ellen

Elképesztően fontos a tavaszi fagyvédelem – Tippek szakértőktől

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
A tavaszi fagyvédelem bevált módszerei

Tavaszi fagyvédelem – Takarás alkalmazása

Másik közismert és bevált módszer a takarás. Ha ezt a módszert választjuk, akkor mindenképpen olyan takaróanyagot keressünk, ami porózus, jó hőszigetelő, nagy levegőtartalmú és nem ereszti át a felszín által kibocsátott hősugarakat. Tökéletes lehet erre a célra a fa, a nádpalló, a keménypapír, bármilyen üvegfelület, amit viszont mindenképpen kerüljünk, az a polietilén fólia, mivel ez a hosszúhullámú sugárzás nagyobb részét átereszti. A takarást mezőgazdasági kultúrában is lehet alkalmazni, de tény, hogy könnyebb kertészeti kultúrákban bevetni.

Takaráshoz használhatunk előre elkészített állványrendszert, de természetesen házilag is előállíthatjuk. Ha ezt a módszert választjuk, akkor ügyeljünk arra, hogy a fedőanyag ne érintse a növényt, mert akkor hővezetés útján következik be kárt okozó erőteljes lehűlés. A takarás nagy előnye, hogy ne igényel sok munkát, gazdaságos, alkalmazható zöldségfélék és dísznövények esetében, valamint alacsonyabb gyümölcsfáknál is. Hátránya viszont az, hogy a magasabb növekedési habitusú növények takarását szinte lehetetlen megoldani. 

hirdetes

Tavaszi fagyvédelem – Öntözés

Kevésbé ismert (de a leghatékonyabb) fagyvédelmi módszer az esőszerű öntözés. Érdekes a hatásmechanizmusa: a növény felületére jutatott víz megfagy, de ha a jégre folyamatosan víz esik, az így keletkező keverék hőmérséklete 0 Celsius fok marad, függetlenül attól, hogy a környezet hőmérséklete mennyi. Mivel ez alacsonyabb, mint a védett növényi szerv hőmérséklete, a kisugárzás és párolgás útján hőenergiát veszít.

A levegő által történő hőelvonás annál erőteljesebb, minél nagyobb a szélsebesség. A kísérleti tapasztalatok szerint -6 Celsius fokos fagy kártételének elhárításához legalább 2-3 mm/h erőszerű intenzitás biztosítja a kívánt hatást. A fagyvédő öntözést egészed addig kell végeznünk, amíg a hőmérséklet annyira felmelegszik, hogy a jégréteg felolvad.

Érdemes ennek tükrében megterveznünk az öntözőrendszerünket (a csöveket, a berendezést megfelelően védeni a fagyoktól) – akár a -10 Celsius fokos kisugárzási fagyok károsító hatása ellen is hatékonyan védekezhetünk, amíg a növényekről leolvad a jég. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek, óvjátok meg eredményesen növényeiteket! 

Leonie Schoppema képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

glükóz (szőlőcukor, C6H1206)

az egyik legelterjedtebb és egyben a legfontosabb monoszacharid; aldohexóz, a zöld növényekben... Tovább

takarmánycsontliszt

a vagóhídi melléktermékként jelentkező csontok főzése, zsírtalanítása, szárítása és... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Kertészet Növényvédelem