Védekezés a tavaszi fagykárok ellen

Elképesztően fontos a tavaszi fagyvédelem – Tippek szakértőktől

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

A tavaszi fagyok óriási károkat okozhatnak a mezőgazdasági kultúrákban, a kiskertek növényeinek körében, valamint a gyümölcsfák esetében is. Éppen ezért most összegyűjtöttünk néhány bevált praktikák, amikkel megvédhetjük növényeinket a tavaszi fagyoktól! 

A tavaszi fagyvédelem bevált módszerei

Tavaszi fagyvédelem – Miért veszélyes a tavaszi fagy

A legnagyobb termesztési kockázatot a tavaszi fagykárok jelentik – szinte mindent érint, a szőlőt, a gyümölcsöst, a mezőgazdasági termesztés, és a kiskertet is. A tavaszi időszakban leginkább kisugárzási fagyokkal kell számolnunk, melyek alacsony nedvességtartalmú, száraz légtömegek Kárpát-medencébe történő beáramlása esetén fordulhat elő. A hőmérséklet lezuhan, szélcsendes, derült éjszakákon, hajnalokon fagypont alá süllyed a hőmérő higanyszála. 

Tavaszi fagyvédelem – Hogyan óvjuk a növényeket

A tavaszi fagyok ellen passzív és aktív módszerekkel védekezhetünk (cikkünkben részletesen inkább az aktív módszereket mutatjuk be, de azért ejtünk néhány szót a passzív lehetőségekről is). A passzív megoldások inkább megelőzőek, ide tartozik például a termesztési környezet megválasztása. Fagyérzékeny kultúrákat lehetőség szerint ne telepítsünk mélyen fekvő, völgyes területre, mivel itt nagyobb az esély a fagyra.

hirdetes

Nagyon egyszerű fagyvédelmi eljárás az optimális, termőhelyhez illesztett fajtaválaszték alkalmazása – fagyveszélyes helyeken jó fagytűrő képességgel rendelkező növényeket termesszünk. Érdemes figyelembe venni a virágzás időszakát is, fagyveszélyes helyekre leginkább olyan növények kerüljenek, amik később virágoznak, így nagyobb az esélyük arra, hogy átvészeljék a fagyos éjszakát. Most pedig következzenek az aktív védekezési módszerek, amik hatékonyan használhatók a kiskertben és a mezőgazdasági területeken egyaránt! 

Tavaszi fagyvédelem – Füstölés alkalmazása

Az egyik legelterjedtebb, régóta használt módszer a füstölés. Ennek lényege az, hogy nedves, nem könnyen gyúló anyagot, nedves szalmát égetünk, az égetés során a levegőbe jelentékeny mennyiségű szén-dioxid és vízgőz kerül, ami mérsékli az effektív kisugárzást. Alakítsunk ki egymástól 7-8 méterre (sakktálbaszerűen) füstforrásokat és biztosítsuk folyamatosan a füstképződést.

Érdemes már naplemente után azonnal elkezdeni a füstölést, azt viszont érdemes tudni, hogy csak -5 Celsius fok ellensúlyozására érhető el kielégítő eredmény, mivel több hektárnyi terület megvédéséhez nagy mennyiségű anyagot kell elégetni. A füst nagy haszna, hogy a fagy megszűnése után lassítja a felmelegedést, ezért az esetleg fagykárt szenvedett növények lassabban melegednek fel, ezért kevésbé roncsolódnak. A következő oldalon mutatok nektek még pár remek ötletet, érdemes lapozni egyet! 

Otilia Damsescu képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

acidofil baktériumok

életműködésükhöz savas —>pH-jú közeget igénylő baktériumok. Savas karakterű... Tovább

Marcali Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Marcali Széchenyi u. 44. 8700 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Kertészet Növényvédelem