Több ezernyi vadlúd vonulását csodálhatjátok meg Tatán!

Csodáld meg a vadludak vonulását te is!

xy, ZH
hirdetes

Idén is megrendezésre kerül a Tatai Vadlúd Sokadalom, melynek keretén belül megtekinthető volt több ezer vadlúd az Öreg-tó partján! Ha lemaradtatok, mindenképpen olvassátok el cikkünket, ahol rengeteg csodás kép is vár rátok!

Több ezernyi vadlúd vonulását csodálhatjátok meg Tatán!

A Tatai vadlúd sokadalom a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Komárom-Esztergom Megyei Csoportja, és a Duna-Ipoly Nemzeti Parki Igazgatóság közös szervezésében megvalósuló országos természetvédelmi fesztivál. Magyarország egyik legnagyobb természetvédelmet népszerűsítő rendezvénye, melyet évente novemberben az utolsó szombati napon a tatai Öreg-tó partján rendeznek meg.

A Tatai vadlúd sokadalom 2001-ben az MME Komárom-Esztergom Megyei Csoportjának civil kezdeményezésre jött létre, és alapjaiban tér el a Magyarországon megrendezésre kerülő egyéb fesztiváloktól. A javarészt önkéntes munkából szerveződő nagyrendezvény sokkal inkább tekinthető egy fenntarthatósági természetvédelmi mintaprojektnek, mint egy hagyományos értelemben vett fesztiválnak. Mégis fesztivál és ünnep ez az egyre népszerűbb sokaknak a természet ünnepét jelentő rendezvény. A rendezvény szervezői minden évben igyekeznek a természetvédelem kalapjába összegyűjthető témákból és programokból a legkreatívabb egyveleget összeállítani. A következő oldalon még több érdekesség és csodás kép vár a vadlúdvonulásról! 

hirdetes

Madárvonulás testközelből- egy fesztivál hangulatával, ez a Tatai vadlúd sokadalom, melyhez minden évben Tata, a hangulatos barokk kisváros nyújt pazar hátteret. A rendezvény helyszínéül szolgáló tatai Öreg-tó partja Tata város központjától alig néhány perces sétával elérhető, és ezzel Európában egyedülálló módon a városba ékelődve nyújt pihenő-és éjszakázó helyet elsősorban az eurázsiai tundrák vidékéről érkező vadludak, és sok más vízimadár tízezrek számára az őszi-téli vonulásuk idején.

A vadludak minden év novemberében visszatérnek, hogy a telet nálunk töltsék, és február végén, március elején visszainduljanak északi költőhelyeik felé. Ezek a madarak, és persze a sok más vízimadár tízezrei tették a tatai Öreg-tavat európai hírűvé. A 220 hektáros tatai Öreg- tavat Magyarország legrégebbi - csaknem 700 esztendős - mesterséges halastavaként tartják számon. 1989 óta a ramsari egyezmény által is védett élőhely. Különleges Madárvédelmi Terület (SPA terület), 2005-től pedig része az Európai Unió természetvédelmi-ökológiai hálózatának magyarországi alapját képező Natura 2000 hálózatnak.

A madárvonulás lenyűgöző látványossága a Tatai vadlúd sokadalom fő attrakciója, mely a köré szerveződő programokkal együtt a rendezvényt Magyarország legnagyobb látogatottságú természetvédelmi fesztiváljává teszi.

A rendezvény alappillérei a reggeli és esti vadlúdhúzás megtekintése, a teleszkópos madármegfigyelés, a madárgyűrűzési bemutató, az országos madármegfigyelő verseny, a gyerekjátszóház, a tatai életkép festés, a különböző állatos bemutatók, a természeti témákat feldolgozó előadások, az általános iskoláknak kiírt vetélkedők, az esti csillagászat, és a helyi, illetve hazai termelők és kézművesek kirakodóvására, mind a Tatai vadlúd sokadalom azon alapelve mentén kerültek a rendezvény programkínálatába, mely szerint Magyarországon vannak értékek, és fontos megmutatni az embereknek ezeket, melyek közül a természeti értékek kiemelkedő jelentőségűek.

Európán belül hazánk még zöld szigetnek számít, és a rendezvény szervezőinek hite szerint összefogással az is maradhat. Nem véletlen, hogy annak ellenére, hogy a Tatai vadlúd sokadalom nem egy profitorientált rendezvény, egyre többen támogatják ezt a valóban egyedülálló magyar kezdeményezést. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vonalon járás

Az állat lábnyomai párhuzamos egyenes mentén helyezkednek el,a lábszerkezet szabályos, a... Tovább

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Földhivatal

Földhivatal Megyei Földhivatal Cím: Nyíregyháza Báthori u. 13. 4400 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek