A kertszeretők legnagyobb ellensége, a kertek egyik legnagyobb gyilkosaként tartják számon, ez nem más, mint a rengeteg bosszúságot okozó tarack. Mostani cikkemben elmondom nektek, hogyan védekezhettek ellene, illetve hogyan szabadulhattok meg tőle, ha már ellepte a pázsitot!
Mi is az a tarack?
Az első és legfontosabb szabály az életben, így a kertben is, hogy ismerd meg az ellenséged/ellenfeled, mert ha nem tudod, mi is az, amivel szemben állsz, akkor a gyengeségeit sem fogod megismerni! Így van ez a tarack esetében is, éppen ezért most ejtek néhány szót erről a roppant bosszantó növényről. A tarack, vagy más néven a tarackbúza az egyszikűek osztályának a perjevirágúak rendjébe, ezen belül is a perjefélék családjába tartozó faj. Megtalálható Európa és Ázsia mérsékelt éghajlatú részein, Izlandtól a Koreai-félszigeti, továbbá Északnyugat-Afrikában és az indiai szubkontinensen honos gyom-, illetve gyógynövény (igen, gyógynövény, erről majd később ejtek pár szót).
A tarack évelő szálfű, töve messze kúszó tarackokkal terjed, magas növésű, részben nem virágzó hajtásaival nagy csoportokat képez (egy tőnek 10 és 200 közé eső hajtása van). Tudnunk kell, hogy minél idősebb a tarack, hajtásai annál sűrűbbek. Levelei és szára tompa zöld színű, néha kékesszürke deres bevonattal, ami letörölhető. Kalásza 8-12 centiméter hosszú, felálló vagy elhajól, ritkán bókoló.
A legnagyobb baj az a tarackkal, hogy nagyon jól alkalmazkodik, szárazságtűrő, strapabíró, a talajon sarjcsomókat képez, elfekszik, eltakarja a fényt az alatta élők elől, az egész környezetét behálózza klónjaival, és nagyon terjed. Érdekesség, hogy egyetlen anyanövény elegendő ahhoz, hogy több ezer klón keletkezzen, több tízméteres szár-, és gyökérrendszert növesztve. Mint már említettem, a tarack egyszikű növény, ezért nem használhatunk ellene egyszikű gyomirtót, mivel ebben az esetben a pázsitot is kiirtanánk (ráadásul hatástalan a szer ellene, mivel a legtöbb gyomirtó a levélen keresztül szívódik fel, a gyökereket nem bántja).
Sokan nézhettek furcsán, amikor azt említettem, hogy a tarack gyógynövény, pedig tényleg így van. A népgyógyászatban is használt vizelethajtó, vizeletképzést fokozó szer hólyaghurut, hólyag-, és vesekő megbetegedések valamint köhögés és légcsőhurut ellen, de alkalmas külső kezelésre is, pattanásos bőr kezelésére. Mi viszont meg szeretnénk tőle szabadulni, éppen ezért elmondom, mit kell tennetek ellene, a következő oldalon folytatom!