A tápióka termesztése
A tápióka elkészítéséhez tehát maniókagyökerekre lesz szükséged. Ezeket bizonyos kereskedésekből beszerezheted ugyan, de akár saját magadnak is megtermesztheted őket, házilag. Mivel a manióka trópusi növény, így egész évben fagymentes körülményekre van szüksége, és legalább 8 hónapnyi meleg időjárásra.
Ha meg van hozzá a felszereltséged, és módodban áll ilyen körülményeket biztosítani számára, akkor hozzá is láthatsz. A tápióka szereti, ha sokat esik az eső, habár néhány rövidebb száraz időszakot még képes átvészelni. Bizonyos területeken a maniókák akár 2-3 hónapra is nyugalmi állapotba szenderülnek, amíg a száraz évszak el nem múlik, és vissza nem térnek az esők. A manióka nem kényes, ha a talajminőségről van szó.
A tápióka elkészítése
A tápióka nyers maniókából készül. Ahogy azt már említettük, a gyökereket először meghámozzák, majd lereszelik, hogy felfogják a tejszerű folyadékot. A keményítőt ez után több napra vízbe áztatják, meggyúrják, majd leszűrik, hogy eltávolítsák belőle a szennyeződéseket. Ez után átszitálják és kiszárítják. Így készül a tápiókaliszt. A tápiókalisztet (vagyis keményítőt) általában pelyhek, vagy golyók („gyöngyök” formájában lehet megvásárolni. Egy rész tápiókát nyolc rész vízzel elkeverve tápiókapuding készíthető. A tápióka gyakran feltűnik az Ázsiában népszerű buborékteák buborékjaiként is.
A tápióka elkészítése a méreganyagok eltávolítása miatt igen körülményes, ráadásul szinte semmilyen tápanyagot nem tartalmaz némi kalórián, szénhidráton és cukron kívül. Hogy miért érdemes mégis elgondolkodni használatán? Mert a tápióka teljes mértékben gluténmentes, így kiváló alternatíva lehet az arra érzékenyek számára. A tápióka továbbá hozzáadható a különböző nyerstésztákhoz is, mert afféle természetes kötőanyagként viselkedik és fokozza a kész tészta nedvességtartalmát is. A tápióka remek sűrítő levesekhez és egyéb folyékony ételekhez. Használható önmagában, vagy más lisztek kiegészítésére is.