A tápanyagokban gazdag talaj nélkülözhetetlen az eredményes kertészkedéshez. Ha kerted talaja egészséges, akkor arról különféle föld alatti állatok és növények árulkodnak majd – például a földigiliszták és a különféle gombák jelenléte.
Az organikus anyagokban gazdag talaj általában sötétebb színű és könnyedén lemorzsolódik a növények gyökereiről. A szerteágazó, egészséges gyökerek szintén arról árulkodnak, hogy a növények jól érzik magukat kerted talajában.
Az alábbiakban néhány egyszerűen elvégezhető talajtesztről olvashatsz, amik segítenek megállapítani kerted talajának különböző adottságait. Ez alapján sokkal tájékozottabb döntéseket hozhatsz majd kerted gondozásáról!
A talaj élővilágának felmérése
Az egészséges talaj, mint fentebb olvashattad, tele van élettel – többek között állati élettel.
1. Áss egy legalább 15 cm mély gödröt.
2. Figyeld a gödör oldalait 4-5 percig.
3. Számold meg, hogy hány darab és hány fajta földi élőlény bújik elő (bogarak, pókok stb.)
Ha az összeg kevesebb, mint 10, akkor talajod kissé kihaltnak tekinthető. Minél több ilyen élőlény lakozik benne, annál hatékonyabban vadásszák a kártevőket, illetve segítenek távoltartani a betegségeket.
Földigiliszták
A földigiliszták fellazítják a talajt, javítva annak légjárását. E mellett a szerves anyagokat is elfogyasztják, ezért, ha sok földigilisztát találsz kertedben, akkor az a talajterület jó eséllyel tele van tápanyagokkal.
1. Nézd meg, hogy látsz-e a nyirkos talaj felszínén levedlett gilisztabőröket vagy lyukakat.
2. Áss ki egy 15 cm-es darabot a talajból, és számold meg, hogy hány földigilisztát találsz a kiásott darabban (ez jól kombinálható az előző teszttel).
5 db nagyszerű, de még 3 is rendben van.
Talajszerkezet
A talajszerkezet szintén talajod egészségéről árulkodik.
1. Áss egy 15-25 cm mély lyukat nyirkos talajban.
2. Távolíts el belőle egy leveskonzerv méretű darabot, egyben.
3. Törd szét a talajdarabot.
Az egészséges talaj különböző méretű darabkákból áll, amelyek enyhe nyomás alatt is megőrzik a formájukat. A gazdag, organikus anyagokkal teli talaj darabkái kerekebbek, ami lehetővé teszi, hogy a víz és a levegő szabadon mozogjon a gyökerek körül