A befőttesüveges talajteszt lépései
- Válasz egy befőttesüveget, ez lehet pint vagy kvart méretű is!
- Győződjön meg arról, hogy a tiszta, és még mindig szoros a fedele. Ha már nem találod a fedelet, könnyen megvásárolhatóak külön-külön is a dolgok, tehát tudsz csak befőttesüveg fedőt is venni, de vigyázz arra, hogy jó méretet válassz! Egyébként is, minden rendes magyar háztartásban kell, hogy legyen elfekvőben egy befőttesüveg!
- Ha megvan a befőttesüveg, töltsd fel az edény felét a kerti talajjal. Határozd meg, hogy különböző kerti területekről/több ágyásból származó talajt szeretnél-e kombinálni az összkép érdekében, vagy minden területet külön-külön tesztelsz, ehhez persze több befőttesüvegre lesz szükséged.
- Töltse fel az üveget vízzel, de hagyj egy kis levegőt a keverék felrázásához.
- A fedél felhúzása után néhány percig rázd az edényt, hogy minden részecske vízben szuszpendáljon.
- Hagyd állni az edényt néhány órán keresztül. Látni fogod, hogy a részecskék elkezdenek szétválni agyag-, iszap- és homokrétegekre. Ha nem látsz egyértelmű különbséget a rétegek között, vagy a részecskék még leülepednek, hagyd érintetlenül az edényt 24 órán keresztül.
A befőttesüveges talajteszt eredményének értelmezése
Olvasd le rétegenként a befőttesüveg eredményeit. Az alsó réteg nehezebb homokrészecskék és sziklák kombinációja. A homok tetején lévő réteg iszap. A legfelső réteget az agyagrészecskék alkotják. Ne feledd, hogy a cél 20% agyag, 40% iszap és 40% homokos keveréket lenne. Ha kétszer annyi agyag van, mint iszap és homok, akkor 50%/25%/25% keveréket kapsz, és így tovább… Nézd meg a talaj színét is!A világosabb talajszínek szervesanyag-tartalma kevesebb, mint a sötét talajé, amely tavasszal gyorsabban is felmelegszik. Ha a talaj könnyű, fontold meg, hogy a növény elültetése előtt szerves anyagot adj a talajhoz. Ez az egyszerű teszt segíthet, hogy hatékonyabban tudj kertészkedni, és gyakorlatilag nem kerül semmibe!