Talajtakarási tippek mindenkinek - hogyan csinálják a profik?

Amit egy kertésznek a különböző talajtakaró típusokról tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Talajtakarási tippek mindenkinek

6. Üveg talajtakaró

Az üveges opció meglehetősen költségbarát tud lenni, ha van néhány felesleges üvegtárgyad otthon, amiket feláldoznál erre a célra. Az üveg egyébként nagyon drága tud lenni, ezért ez az alternatíva csak akkor javasolt, ha tényleg otthoni tárgyakat használsz fel rá (különösen ha nagyobb területekről van szó).

Az üveg természetesen nem bomlik le és táplálja a talajt, de remekül illeszkedik a modern kertek látványvilágába, és rengeteg kreativitásra ad lehetőséget. Az üvegen táncoló napsugarak különösen szépek tudnak lenni. Ha az üvegdarabkák mellett döntesz, egyrészt győződj meg róla, hogy a háziállatok és gyerekek ne férhessenek hozzájuk, másrészt pedig fedd le a talajt egy réteg műanyaggal, hogy a szilánkok ne csúszhassanak bele (pl. az esőzések során).

7. Műanyag fólia talajtakaró

Ezt a fajta takarót gyakran használják ipari és termelői környezetben, különösen érzékenyebb zöldségek és gyümölcsök alatt. A műanyag olcsó, könnyedén lefektethető és egyszerűen fel is szedhető. Nagyon hatékony a gyomok leszorítására is. A vékony rétegek nem nyomják maguk alatt a talajt, és segítenek, hogy az minél több nedvességet tarthasson magában.

hirdetes

Persze nincs talajtakaró hátrányok nélkül – a műanyag fóliák például nem alkalmasak bizonyos hidegebb éghajlatokat kedvelő növényekre. A hosszabb gyökerű növények általában nem képesek elegendő vízhez hozzájutni, ha műanyaggal takarják le őket, hiszen mind az esővizet, mind a talaj feletti öntözőrendszerekből származó nedvességet felfogják.

8. Papír talajtakaró

A papír talajtakarók használatakor fontos odafigyelni rá, hogy az alapanyag ne tartalmazzon színes tintát, és ne legyen fényes felületű. A papíros alternatíva – a kutatások szerint – akkor a leghatékonyabb, ha egy réteg széna alatt helyezik el azt a gyomok leszorítása céljából. Egyébként önmagában nem ajánlott használni.

Az organikus talajtakarás menete

A nem megfelelően lefektetett talajtakarók többet árthatnak, mint amennyit segíthetnek, függetlenül attól, hogy szervesek-e vagy sem. A legtöbb szakértő szerint a tavasz vége vagy a nyár eleje a legideálisabb időszak a talajtakarásra, mert a talaj ekkorra már megfelelően felmelegszik. Ezekben az időszakokban csupán 2,5-5 cm vastag takarórétegekre lesz szükséged, ha azonban téli takarásra készülsz, akkor érdemes 10 cm-t is felpakolni ágyásaidra.

A takaró lefektetése után további lépésekre kell odafigyelned. Először is terítsd szét gereblyével, hogy egyenletesen lefedje az egész területet. Ha kisebb helyen dolgozol, ezt kézzel is elvégezheted. Minden esetben (bármit használsz, bármilyen növényen) vigyázz rá, hogy a talajtakaró legalább 2,5 cm-re kerüljön a növény szárától/törzsétől és gyökereiktől.

Az egyenletes szétterítés után fogj egy slagot és öntözd meg friss mulcsodat. Ne használj se túl sok, se túl kevés vizet. A cél az, hogy elegendő nedvességet szolgáltass a talajnak. Ezen kívül ahogy a takaró megszívja magát vízzel, nehezebbé válik, így a szél nehezebben hordja majd szét.

Egy év elteltével távolítsd el a régi réteg talajtakarót az ágyásokról, és fektess a helyére újat. A régi takarókból egy év alatt a legtöbb tápanyag belebomlik a földbe, ezért már nem számít egészségesnek a növények számára.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fibrines gyulladás

jellemzője, hogy a gyulladás területére sok fibrinogénben gazdag vérplazma lép ki a... Tovább

gabona-sortávolság

a 16 —> gabonafélék vetési sorközeinek hagyományos (10,5—12 cm-es) szélessége. Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Tudomány virág