6. Üveg talajtakaró
Az üveges opció meglehetősen költségbarát tud lenni, ha van néhány felesleges üvegtárgyad otthon, amiket feláldoznál erre a célra. Az üveg egyébként nagyon drága tud lenni, ezért ez az alternatíva csak akkor javasolt, ha tényleg otthoni tárgyakat használsz fel rá (különösen ha nagyobb területekről van szó).
Az üveg természetesen nem bomlik le és táplálja a talajt, de remekül illeszkedik a modern kertek látványvilágába, és rengeteg kreativitásra ad lehetőséget. Az üvegen táncoló napsugarak különösen szépek tudnak lenni. Ha az üvegdarabkák mellett döntesz, egyrészt győződj meg róla, hogy a háziállatok és gyerekek ne férhessenek hozzájuk, másrészt pedig fedd le a talajt egy réteg műanyaggal, hogy a szilánkok ne csúszhassanak bele (pl. az esőzések során).
7. Műanyag fólia talajtakaró
Ezt a fajta takarót gyakran használják ipari és termelői környezetben, különösen érzékenyebb zöldségek és gyümölcsök alatt. A műanyag olcsó, könnyedén lefektethető és egyszerűen fel is szedhető. Nagyon hatékony a gyomok leszorítására is. A vékony rétegek nem nyomják maguk alatt a talajt, és segítenek, hogy az minél több nedvességet tarthasson magában.
Persze nincs talajtakaró hátrányok nélkül – a műanyag fóliák például nem alkalmasak bizonyos hidegebb éghajlatokat kedvelő növényekre. A hosszabb gyökerű növények általában nem képesek elegendő vízhez hozzájutni, ha műanyaggal takarják le őket, hiszen mind az esővizet, mind a talaj feletti öntözőrendszerekből származó nedvességet felfogják.
8. Papír talajtakaró
A papír talajtakarók használatakor fontos odafigyelni rá, hogy az alapanyag ne tartalmazzon színes tintát, és ne legyen fényes felületű. A papíros alternatíva – a kutatások szerint – akkor a leghatékonyabb, ha egy réteg széna alatt helyezik el azt a gyomok leszorítása céljából. Egyébként önmagában nem ajánlott használni.
Az organikus talajtakarás menete
A nem megfelelően lefektetett talajtakarók többet árthatnak, mint amennyit segíthetnek, függetlenül attól, hogy szervesek-e vagy sem. A legtöbb szakértő szerint a tavasz vége vagy a nyár eleje a legideálisabb időszak a talajtakarásra, mert a talaj ekkorra már megfelelően felmelegszik. Ezekben az időszakokban csupán 2,5-5 cm vastag takarórétegekre lesz szükséged, ha azonban téli takarásra készülsz, akkor érdemes 10 cm-t is felpakolni ágyásaidra.
A takaró lefektetése után további lépésekre kell odafigyelned. Először is terítsd szét gereblyével, hogy egyenletesen lefedje az egész területet. Ha kisebb helyen dolgozol, ezt kézzel is elvégezheted. Minden esetben (bármit használsz, bármilyen növényen) vigyázz rá, hogy a talajtakaró legalább 2,5 cm-re kerüljön a növény szárától/törzsétől és gyökereiktől.
Az egyenletes szétterítés után fogj egy slagot és öntözd meg friss mulcsodat. Ne használj se túl sok, se túl kevés vizet. A cél az, hogy elegendő nedvességet szolgáltass a talajnak. Ezen kívül ahogy a takaró megszívja magát vízzel, nehezebbé válik, így a szél nehezebben hordja majd szét.
Egy év elteltével távolítsd el a régi réteg talajtakarót az ágyásokról, és fektess a helyére újat. A régi takarókból egy év alatt a legtöbb tápanyag belebomlik a földbe, ezért már nem számít egészségesnek a növények számára.