Talajtakarási tippek mindenkinek - hogyan csinálják a profik?

Amit egy kertésznek a különböző talajtakaró típusokról tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Talajtakarási tippek mindenkinek

A legjobb organikus talajtakarók

Nehéz kijelenteni, hogy melyek a legjobb organikus talajtakarók, hiszen – mint ahogy azt feljebb is említettük – a választás sokban függ majd szükségleteidtől és hogy mennyi pénzt fordítanál rá.

1. Levél talajtakaró

A leveles talajtakaró egy olcsó választás, különösen azokban a kertekben, amelyekben néhány fa is áll. Az összegyűjtött leveleket takarás előtt fel kell aprítani (vagy már egy olyan céleszközzel összeszedni őket, ami el is végzi ezt). Ez a leveles megoldás legnagyobb hátulütője – az extra lépés. Leveles talajtakaró alkalmazásakor fontos észben tartani, hogy nem szabad túl vastag réteget alkalmazni, ugyanis sűrűsége miatt túl kevés levegőt enged bejutni a talajba, illetve túl sok nedvességet tart abban, ami károsíthatja a gyökereket.

hirdetes

2. Szalma talajtakaró

A szalmatakaró különféle gabonafélék száraiból áll. Egy népszerű, elterjedt opció, amit előszeretettel alkalmaznak zöldségkertekben. A búzaszárból készült takarókat a legegyszerűbb beszerezni (a legtöbb helyen), de ha teheted, válassz rizsből készült takarókat, mert ezek közé ritkábban keverednek gabonamagok.

3. Komposzt

A komposztot nem hiába emlegetik „fekete arany” néven is. Ez az organikus massza fantasztikus talajtakaró lehet zöldségkertedbe. Ha még nincs komposzthalmod otthon, akkor mindenképpen kezdj el egyet, hogy ne menjenek kárba a különböző konyhai maradékok és szerves kerti hulladékok.

4. Fű talajtakaró

Ez a talajtakaró levágott fűből készül – egyszerű, ugye? A fűszálak egy jó adag tápanyagot tartalmaznak (többek között a növények fejlődéséhez szükséges kálium, nitrogén és foszfor formájában), így ideálisak a legtöbb ágyásra, és általában mindenhol hozzájuk lehet jutni.

A legjobb szervetlen talajtakarók

5. Kő talajtakaró

Ezt a fajta talajtakarót leggyakrabban design célokból alkalmazzák, hiszen az ízlésesen elrendezett kövek sokat dobhatnak egy kert megjelenésén. Előszeretettel használják ipari szinten is, hiszen minimális karbantartást igényel, és hatékonyan leszorítja a gyomokat is. Viszonylag olcsó is, és biztonságos megoldásnak számít olyan földrészeken, ahol a száraz forróságban nagy a természetes tüzek veszélye. Mint minden szervetlen talajtakaró, úgy ezek sem szolgáltatnak semmilyen tápértéket a talaj számára.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csicseriborsó (Cicer arietinum L.)

a pillangósok egyik elterjedt tagja, három világrészen kb. 10 millió ha-on termesztik. Sárga... Tovább

Mohácsi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Mohács Szabadság u. 24. 7700 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Tudomány virág