Gőzölés
A gőzölés egy másik hatékony megoldás a talaj sterilizálásra. A gőzölést elvégezheted a sütőben, vagy egy kuktafazékban. Ha kuktafazekat használsz, akkor öntsd bele jó néhány bögre vizet, majd helyezz rá egy talajjal töltött tárolót. Fedd le a fazekat és zárd le a fedőjét, de hagyd nyitva egy kicsit a gőzcsapot. Melegítsd 15 percig 4,5kg-os nyomáson.
Ha sütőben gőzölnél, akkor helyezd a talajt egy sütőálló tárolóba, takard le fóliával, majd helyezd egy rácsra a sütő legfelső harmadában. Ez után fogj egy szintén sütőálló tárolót, töltsd fel vízzel, majd helyezd a sütő alsó harmadába. Helyezz egy fedőt a víztárolóra, de hagyj egy kis rést, ahol a gőz kiszökhet belőle. Melegítsd addig, amíg a víz forrni nem kezd és a gőz el nem kezd kiszállni a tárolóból. Gőzöld a talajt 30 percig.
A sterilizálás és a magvak
Ha csíráztatáshoz vásároltál magadnak talajkeveréket, akkor azt nem kell sterilizálni. A jó minőségű keverékek fertőzésmentesek kell, hogy érkezzenek. Inkább figyelj oda arra, hogy az ültetéshez használt eszközeid, szerszámaid sterilek legyenek. Ugyan ez vonatkozik a szobanövényekhez készített talajkeverékekre is – ezeket nem kell sterilizálni. Persze nem lehetetlen, hogy a vásárolt talaj is fertőzött, de ennek kicsi az esélye, és érdemes utánajárni, hogy minden ültetéshez használt eszköz fertőtlenítve lett-e, mert elképzelhető, hogy nem a talaj hibája a probléma.
A sterilizálás hátrányai
A sterilizálás remekül hangzik a talaj előkészítésére, azonban van néhány fontos hátulütője is, amikkel érdemes tisztában lenned. A legfontosabb hátrány, hogy az efféle fertőtlenítési eljárások árthatnak a talajban lakozó hasznos élőlényeknek is. Egy másik fontos szempont, hogy a szolarizáláshoz műanyagot kell vásárolni, és a folyamat hosszú hetekig is eltart.
Ha valahol a termőidőszak nem elég hosszú, akkor erre egyszerűen nem lesz elegendő idő, miután a nap elég meleggé válik a letakaráshoz – persze egy másik opció őszi növényekre használni a kertet, és ilyenkor a talaj nyáron sokáig szolarizálódhat a forró napon. Jobban teszed inkább, ha megpróbálod megőrizni a talaj egészségét, mert minél többet piszkálod, annál valószínűbb, hogy problémád lesz vele.