Ez a növény általában 4 – 5 pH értékű földben növekszik jól, de a más értékekkel rendelkező talajt is elviseli, amennyiben az nem sós.
Ajánlott még fejlődéséhez a nitrogén vagy szerves trágya használata is, viszont az előbbivel érdemes óvatosan bánnod, ugyanis az képes már túlzottan előre lendíteni a növény levélzetének növekedését, mely gyenge ízt fog eredményezni. Emiatt érdemes lassan oldódó nitrogénforrásokat használnod – csontlisztet, vérlisztet, gyapotmag lisztet.
Hogyha talajod nem elég homokos, akkor ajánlott emelt ágyast használni.
A sztívia ültetése
Érdemes palántából nevelned növényed, melyek az utolsó fagy után ültetsz majd ki kertedbe. Ültetésénél biztosíts a fejlődő növényeknek egymástól nagyjából 25 – 30 centimétert, illetve ne egyenes sorban telepítsd őket a területre.
A lyukak kiásása után egy kisebb mennyiségű vizet öntsünk azokba, majd úgy ültessük bele a palántákat, hogy gyökérlabdájukat elfedje egy vékonyabb talajréteg. Ültetés után érdemes bőséggel megöntözni sztíviáinkat.
Amennyiben meleg időszakban palántázunk, helyezzünk rájuk egy vékony réteg mulcsot, ezzel biztosítva a nedves környezet számukra. A palánták lassan nőnek (7 – 8 hét), viszont a hűvös éjjeli levegő képes fejlődésüket előre mozdítani.
Hogyan gondozd sztíviád?
Érdemes zöldségként tekinteni rá. Ahogy az idő melegszik, érdemes egy hónap után mulcsozni, 7,5 – 15 cm mélyen. Növényünk lassan fogja megkezdeni növekedését, de a nyár közepére már ez felgyorsulhat.
Fontos fejlődéséhez az állandó nedvesség, így hetente egyszer-kétszer érdemes öntöznünk, amennyiben ezt a csapadék nem teszi meg. Minél homokosabb talajunk, annál több locsolást fog majd igényelni.
Hatásos módszer lehet tehát egy öntözőrendszer kialakítása, melyet pár órára bekapcsolunk.
Trágyázása is ajánlott az ültetés után 30 – 60 napra.
Növényünk szárai erős szél esetén könnyen letörhetnek, így érdemes szélvédett helyen nevelnünk, de egyesek azt is ajánlják, hogy 3 – 4 hetente vágjuk le növényünk tetejét, hogy segítünk annak bokrosodását. Az is jó megoldás lehet, ha egy karóhoz kötjük növényünket, ezzel is biztosítva védettségét.
A kártevők nem fognak számára problémát jelenteni, nagyon ritkán támadják meg őket megbetegedések, rovarok.
Te megpróbálkoztál már ennek a különleges növénynek a nevelésével?