Szőlőtőke telepítése

Szőlőtőke telepítése

hirdetes

Mivel hosszú évekre tervezzük a szőlő tőkéink telepítését, nem mindegy, hogy hova, hogyan és milyen fajtákat ültetünk. Most megmutatjuk, mire is érdemes odafigyelni szőlőtőkék telepítésekor. 

Mivel hosszú évekre tervezzük a szőlő tőkéink telepítését, nem mindegy, hogy hova, hogyan és milyen fajtákat ültetünk. Most megmutatjuk, mire is érdemes odafigyelni szőlőtőkék telepítésekor.

Hasonlóan a gyümölcsfákhoz, a szőlőtőkék is évtizedekig lesznek társaink a kertben, ezért jogos, hogy telepítésüket alapos előkészületek után, gondosan végezzük. Már az elején el kell döntenünk, csemege- vagy borszőlőfajtákat ültetünk-e, mert ha borászkodni akarunk, ahhoz eszközök és pince is szükséges. Kisebb területre csak csemegeszőlőt érdemes telepíteni, abból is többféle, különböző időben érő fajtát.

A borszőlőfajták között viszont úgy érdemes válogatnunk, hogy nagyjából egy időben érjenek, mert így egyetlen nagy nekibuzdulással elvégezhetjük a szüretet. Fagyoktól erősen veszélyeztetett, mély fekvésű területekre nem érdemes szőlőt ültetni, a nem fagyveszélyes, de hűvösebb klímájú térségekben pedig – ahol később érik be minden – korai fajtákat válasszunk. Megfontolandó a szőlőlugas létesítése is, mert ebben a formában jobban érvényesül a tőke termőereje. Kötött talajra csak oltványszőlőt vásároljunk, mert az ördög (azaz a filoxéra) nem alszik: ez a mindmáig veszélyes kártevő a saját gyökerű tőkét idővel elpusztíthatja.

hirdetes

Nagyobb arányú telepítéshez géppel lazítsuk meg a talajt 70-80 centi mélységben. Ha csak néhány tőkét ültetünk, ássunk gödröt minden egyes tőnek. Alapterülete legalább 80 x 80, mélysége 70-80 centi legyen. A gödör aljában terítsünk el érett szerves trágyát 20-30 centi vastagon, erre feltalajt terítsünk, hogy a szőlő gyökere közvetlenül ne érintkezzen a trágyával. A fennmaradó üreget a trágya és az altalaj keverékével töltsük föl (3 rész földhöz 1 rész trágyát számítva). Ültetés előtt éles metszőollóval kissé vágjuk vissza a roncsolt talp- és oldalgyökereket, de fölöslegesen ne metszegessük. Ültetéskor csak annyi földet vegyünk ki, hogy az oltvány gyökérzete kényelmesen beleférjen a gödörbe; az oltási hely pedig egy-két centire kerüljön a talajszint fölé. Az elültetett oltványt célszerű alaposan beöntöznünk, vesszőjét pedig 20 centis földhalommal fednünk. A sorok iránya sík vidéken a fő széljárásra, dombos terepen pedig a lejtő irányára legyen merőleges. Gyakorlati tapasztalatok szerint legjobb a sorokat észak-dél irányban vezetni.
Szabad Föld

Forrás: EU-Info

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

149/2008. (V.29) Korm. rendelet

egyes agrár-szakigazgatási tárgyú kormányrendeletek módosításáról A Kormány az... Tovább

KG Széphalom (FK 91260)

Õszi búza Cél: malmi búza Leírás:Korai növekedési típusa félig felálló. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárjog Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem