A csemege-és borszőlő nyár végi növényvédelmében alapvető különbség ez utóbbi későbbi érése miatt tapasztalható. Ebben az időszakban a szürkepenész károsítja a fürtöket, de nem ritka a késői peronoszpóra-, ill. lisztharmat-fertőzés sem.
A szőlő nyárvégi növényvédelme - Lisztharmat
Különösen a fürtök károsítása miatt jelentős a szőlőlisztharmat (Uncinula necator) is, a fogékony fajtákon nem ritkán 80-100 %-os fürtkár is megfigyelhető. A levél színét finom, szürkésfehér epifita micéliumbevonat takarja, melyen későbbiek folyamán apró, gombostűfejnyi, fekete szaporítóképletek fejlődnek. A micéliumbevonat alatt a levéllemezen apró, vörösesbarna elhalások keletkeznek.
A bogyó felületén szennyesszürke micéliumbevonat látható, héja elparásodik, majd fölreped, a bogyók „sérvesek” lesznek. Járványok kialakulásához a párás, meleg időjárás a kedvező, esős, csapadékos mikroklíma a betegség számára kedvezőtlen. Ezzel magyarázható, hogy a lisztharmat okozta járvány idején a peronoszpóra, peronoszpórás években pedig a lisztharmat kártétele a kevésbé jelentős.
Az eredményes védekezés feltétele a kiegyensúlyozott, harmonikus tápanyag-ellátottság, fontos az elegendő kalcium. Növeli a betegség iránti érzékenységet a N-túltrágyázás és a tőke besűrűsödése is. A lisztharmat ellen szintén kontakt és szisztemikus hatóanyagú fungicidekkel védekezhetünk. A lombot permetezéssel, a fürtöt kiegészítő porozással védjük. Az alkalmazható készítmények közül a Thiovit Jet, Microthiol Special, Karathane Star, Domark 10 EC említhető meg. A permetléhez nedvesítőszert is adjunk.
A szőlő nyárvégi növényvédelme – Seregély
Nyár közepétől a szüretig a szőlő jelentős károsítója a seregély (Sturnus vulgaris) is. Kártételének problémája talán a szőlőtermesztés kezdeteivel egyidős. Sajátos jelenség Magyarországon, hogy az északi hegyvidék szőlőkultúrái sokkal kevesebb seregélykárt szenvednek ilyenkor, mint a dunántúliak. Ennek bizonyára abban találjuk a magyarázatát, hogy északon kevés a nád, a Balaton környékén viszont a sokezres csapatok mindenfelé találnak ilyen környezetben alkalmas éjjelező helyet.
A védekezés klasszikus módszereivel (madárijesztők, kereplők, durranópatronok, hangszórók) történő riasztás általában csak nagyon rövid időre lehet eredményes. Kiskertekben és nagyobb szőlőültetvényekben műanyagból készült védőhálókkal való takarása viszont tökéletes védelmet nyújt. A következő oldalon folytatom!