Kreatív megoldással védik és segítik a virágállatokat, más néven korallokat. Fontos lépés ez a tengeri élővilág megóvása érdekében, hiszen az emberi tevékenység őket sem kíméli.
A korallzátonyok pusztulása már évek óta tart. Először 1983-ban figyelték meg ezeknek a hatalmas tengeri telepeknek az elváltozását, és azóta csaknem 20%-kuk elpusztult már. A koralltelepek a tengeri élőlények számára élelmet jelentenek, míg az emberek a keleti orvoslásban használják fel őket. Az erdőirtással, a lég-, és vízszennyezéssel egyre közelebb kerülnek az eltűnéshez. Pusztulásukkal azonban azok az élőlények is a kihalás szélére sodródhatnak, melyeknek ezek a csalánozók jelentik a táplálékot.
Elsősorban a CO2 kibocsájtás miatt indult meg tömeges megbetegedésük, hiszen érzékenyek a víz hőmérsékletére, valamint annak savasságára. Az utóbbi időben viszont jelentős mértékben változott mindkét tényező, amit nehezen tudnak tolerálni az állatok. A másik probléma a turisták. Ezek a korallzátonyok meglehetősen sérülékenyek. A tapasztalatlan búvárok, érdeklődök letörik, összetapossák őket felszereléseikkel vagy csak azzal, hogy végigsétálnak rajtuk, felmásznak a zátonyokra. Továbbá előszeretettel visznek haza belőlük, illetve a kereskedők is gondot jelentenek.
Ha elpusztulnak a telepek, csökken a belőlük élő halállomány s ezáltal a halászatból, tengerekből élő falvak, kisvárosok, emberek sorsa is megpecsételődik.
Hogy mit találtak ki a korallok megóvása érdekében? A következő oldalon megtudhatod.
Jason deCaires Taylor egy brit szobrász, aki 2010-ben alapította meg víz alatti múzeumát a Karib-térségben. Ezek az embernagyságú, speciális összetételű beton felhasználásával készült szobrok több száz évig is a tengeri élővilág őrei maradhatnak anélkül, hogy ártanának annak.
A szobrok különlegessége, hogy anyagukon könnyedén megtelepedhetnek az algák, korallok, ily módon mesterséges zátonyok keletkezhetnek, amelyekben nehezebb kárt tenni. Közel 500 szobrot tekinthetnek meg az érdeklődök, természetesen idegenvezető jelenlétében. Találkozhatunk hétköznapi tevékenységekkel, mint például a biciklizés, tévénézés, imádkozás, de találunk autót, házat, csoportokat is.
Hála ennek az ötletes megoldásnak, egyre többen értik meg a korallzátonyok megóvásának fontosságát. Hiszen nélkülük felborulna az egyensúly az óceánok, tengerek mélyén, ami beláthatatlan következményekhez vezetne.