Szobapáfrány - A szobapáfrány gondozása, a szobapáfrány nevelése

Retró növényeink, amiket ma is imádunk - A szobapáfrány gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
Frissítve: 2024.11.03
Frissítette: KZs
hirdetes
Szobapáfrány gondozása

A szobapáfrány öntözése

Hogy milyen gyakran kell öntözni a szobapáfrányokat, az attól függ, hogy milyen környezetben tartod őket. Ha szobanövényként díszítik otthonodat, akkor adj nekik vizet, amint a talaj felső 2,5 centije száraznak érződik. Ügyelj rá, hogy öntözés közben lehetőleg ne kerüljön víz a leveleikre. Ha úgy tűnik, hogy párásabb levegőre van szükségük, akkor fogj egy tálcát, töltsd fel kavicsokkal, és vízzel, majd helyezd a cserép alá. Ez megnöveli a levegő páratartalmát a növény közvetlen közelében. Ha nem cserépben, hanem függőkosárban tartod őket, akkor pumpálj rájuk némi vízpermetet napi rendszerességgel, különösen szárazabb, vagy tartósan meleg időben. A szobapáfrányok páraigénye nagyjából 50-60%.

Ha a szabadban tartod őket, akkor szintén addig várj csupán, míg a talaj felső 2,5 centije ki nem szárad. A melegebb hónapokban ezt nehezebb követni, és ilyenkor nagyobb a páraigényük is. Érdemes talajtakarót alkalmazni körülöttük, ami segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, és folyamatosan párologtatja azt. Ügyelj rá, hogy ne áztasd el szobapáfrányaidat, a takarójukat, vagy az alattuk lévő talajt! Ügyelj rá, hogy a szobapáfrányok gyökerei érzékenyek a hideg vízre, és sokkot kaphatnak tőle. Engedj nekik melegebb vizet, vagy hagyd, hogy a víz a napon felmelegedjen, mielőtt megöntöznéd őket (de nem a leveleiket). 

hirdetes

A szobapáfrány talajigénye

Mint említettük, a szobapáfrányok trópusi vidékekről származnak, így szeretik a tápanyagokban gazdag talajt – azonban nem feltétlenül van szükségük rá. Némi tőzegmoha, homok, és általános virágföld elegendő vízelvezetést biztosíthat nekik amellett. hogy elegendő vizet is tart meg a gyökerek számár. Ha akad otthon némi komposzt, akkor abból is keverj egy keveset a talajhoz, mielőtt beleültetnéd páfrányodat.

A szobapáfrány trágyázása

A szobapáfrány trágyázásához érdemes folyékony műtrágyát használni. Ez lehet például valamilyen organikus anyag (például folyékony hínár), vagy mesterséges bolti készítmény, lehetőleg legalább fele sűrűségűre hígítva. Trágyázáskor mindig ügyelj rá, hogy a folyékony anyag ne érjen a növény száraihoz és leveleihez, mert könnyedén megéghetnek tőle.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kötőfék

kenderből, hevederből v. szíjból készített, lekötésre alkalmas szerszámdarab. A... Tovább

öklendezés

a —>hányáshoz hasonló jelenség, de a hányinger ellenére nem ürül gyomortartalom. Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások