A szobapáfrány (Nephrolepis Exaltata) a földkerekség egyik legkiválóbb szobanövénye. Hogy miért? Nos, hol is kezdjük? Talán ott, hogy nem csak kellemes zöld színt visz otthonodba, hanem az egyik leghatékonyabb növény a szobák levegőjének tisztán tartására is. KI ne felejtsük persze, hogy rendkívül egyszerű gondozni, és nem igényel speciális bánásmódot sem. Ha te is szobapáfrányt szeretnél tartani otthon (akár a négy fal között, akár a szabadban), akkor a következő útmutató pontosan neked szól!
A szobapáfrányok fajtái – A szobapáfrányféléknek több mint 50 változatát különböztetjük meg, azonban ezek javarészt két fajtól származnak – e két faj a következő!
Szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)
Ez az a növény, ami a legtöbbeknek beugrik, ha meghallják a szobapáfrány nevet. Ez a fajta párás területeken található meg a természetben, általában trópusi erdőkben és mocsarakban. Előfordul Amerika több területén, illetve Polinéziában és más melegebb területeken is. Természetesen szobanövényként szinte mindenütt tartják a világon. A szobapáfrányok általában 30-60 centi magasra nőnek meg, leveleik pedig akár 90 centi hosszúak is lehetnek.
Szívlevelű szobapáfrány (Nephrolepis cordifolia)
Ez az Ázsiában Észak-Ausztráliában, és Hawaii szigetein őshonos páfrányfajta szintén gyakori választás kertekbe és otthonokba egyaránt. Habár külsőre – nem meglepő módon – sokban hasonlítanak a exaltata példányokhoz, száraik merevebbek, és ennek köszönhetően leveleik is inkább ágaskodnak, mint leborulnak.
A szobapáfrány gondozása
Akár házon belül, akár a szabadban tervezed tartani őket, a következőkre jó, ha odafigyelsz szobapáfrányaid épsége érdekében.
A szobapáfrány fényigénye és a számára ideális hőmérséklet
A szobapáfrányok fényigénye az adott évszaktól függ. Ősszel és tavasszal világos, de nem közvetlen napfény a legideálisabb nekik. Ez azt jelenti, hogy egy délre néző ablaktól nagyjából másfél méterre kell helyezni őket a hűvösebb hónapok idejére. Az indirekt napfény a legideálisabb számukra. Tavasszal és nyáron már jobban oda kell figyelni rájuk, ugyanis nagyon rosszul tűrik a közvetlen napfényt, tehát ilyenkor mindenképpen olyan helyre rakd őket, ahová csak beszűrődik a napfény, nem pedig odasüt. Ezekben az évszakokban északra néző ablakok közelébe kerüljenek inkább, vagy bármilyen olyan helyre a szabadban, ahol árnyék védi őket a napfénytől.
Összességében legalább napi 2 óra indirekt napfényt biztosíts nekik – fény nélkül a szobapáfrányok sem élnek sokáig! A szobapáfrányok 16-24°C érzik magukat a legjobban. Ha beköszöntenek a hidegebb, már-már fagyos őszi éjszakák, akkor a növénytartóban nevelt példányokat érdemes házon belülre vinni. A kertben tartott növényeket hidegággyal védheted, habár nem garantált, hogy túléljék a téli fagyokat. A következő oldalon még több dolgot megosztok veletek a szobapáfrány gondozásáról, érdemes lapozni egyet!