Itt az ideje, hogy átültesd te is a szobanövényeket, ugyanis a legideálisabb időpont erre a szeptemberi hónap. Ilyenkor még nincsenek fagyok, de már az a nagy meleg sem jellemző, szóval láss hozzá, most elmondunk mindent, amit tudnod kell hozzá!
Fontos, hogy elvégezzük az átültetést a szobanövények esetében is, mivel így tudjuk biztosítani a folyamatos fejlődését, sokkal nagyobb eséllyel vészeli át a növény a téli, hidegebb hónapokat. Tudni kell azt ugyanis, hogy hiába beszélünk szobanövényekről, bent a lakásban is megváltozik azért a klíma, nem csak kint, a szabadban. Tudni kell, hogy minden szobanövény igényli az átültetést, ezt a procedúrát érdemes 1-2 évente megejtenünk, hogy a növénynek megfelelő helye legyen és kitűnően fejlődjön.
Szobanövények átültetése – Miért ültessük át a szobanövényeket?
Fontos tudnivaló az is, hogy a szobanövényeket csak abban az esetben kell átültetni, hogyha kinőtte a növény a cserepet, vagy a gyökerei már túlnőttek rajta. Ez a két jele általában annak, hogy eljött az ideje az átültetésnek. Azokat a növényeket, amelyeket még nem ültettük át az idén, mindenképpen nézzük át. Ha a gyökerei kinőttek a cserépen, vagy már látjuk, hogy a cserép túl kicsi neki, akkor eljött az ideje az átültetésének, ráadásul ősszel a legjobb, szóval vágjunk neki!
Szobanövények átültetése – Miért ősszel ültessük át a szobanövényeket?
Az ősz azért is jó időpont, mert ebben az esetben még van legalább egy-másfél hónap arra, hogy az új cserépben fejlődésnek induljon, ezután viszont pihenőre vonul. Az átültetés nem olyan bonyolult, mint azt gondolná az ember, sőt, nagyon is egyszerű, ne ijedjetek meg tőle, nem fogtok kárt okozni.
Szobanövények átültetése – Az átültetés menete
Először is menjünk el vásárolni, vegyünk egy kettő vagy négy számmal nagyobb cserepet, alátéttel együtt és hozzá jó minőségű általános virágföldet. Nem baj, hogyha drágább a virágföld, a szobanövényünk hálás lesz érte, hogyha azt vesszük meg. Átültetés előtt 1-2 órával öntözzük be a növényeket, hogy könnyebben kijöjjön a régi cserépből. Fontos, hogy mielőtt átültetjük a növényt, nézzük át, a sérült, elhalt részeket vágjuk le a növényről, majd emeljük ki a cserépből óvatosan. Vágjuk le a sérült, elhalt gyökereket is, a sérült gyökerek ismérve az, hogy sötét színű.
Az új cserépbe helyezzünk egy réteg vízelvezető réteget, majd 4-5 centiméter ültető közeget, helyezzük bele a növényt, majd a gyökereket takarjuk be még egy réteg ültető közeggel. Ezután ujjunkkal nyomkodjuk le óvatosan, úgy, hogy a gyökerek ne sérüljenek! Ne töltsük fel földdel teljesen a cserepet, hagyjunk egy kis helyet, hogy az öntözővíz ne folyjon ki!
Szobanövények átültetése – Az átültetés utáni teendők
Az átültetés után már ne adjunk a növénynek tápoldatot, egészen tavaszig nem kell neki, mivel a növény télen vegetál, pihen, nem fog fejlődni attól, hogy agyon tápoldatozzuk. A gyökereknek szükségük van az átültetés után legalább 2-3 hétre, hogy újra fejlődésnek induljanak, ezek után a növény is fog új leveleket hoznunk. Ennyi az egész, remélem, mindenkinek sikerül és nem fog gondot okozni!
Engin Akyurt képe a Pixabay -en.