Nem a tűzijátékozók a hibásak!
Magyarországon is engedélyezett a tűzijáték az év utolsó napján, este 6 órától egészen másnap reggel 6 óráig, de csak és kizárólag ebben az időszakban! Ha engedélyezett, akkor jogos a kérdés: miért a tűzijátékozók a hibásak? Nem ők nevelik a kutyádat, nem az ő felelősségük, hogy a kutyád biztonságban legyen, hanem csak és kizárólag a tiéd! Persze, vannak olyan emberek, akik túlságosan is kihasználják az alkalmat, és már reggel dobálják az egyébként tiltott petárdát, ők természetesen hibásak, de a többség nem hozzájuk tartozik, szerencsére.
Számos ismerősöm vásárolt már tűzijátékot, csak is azért, hogy éjfélkor meggyújtsa, és gyönyörködhessen benne, semmi másért. Ha hiszitek, ha nem, az emberek többsége ilyen. Most viszont térjünk ki a kutyatartókra, ugye, azt mondtam, hogy a ti felelősségetek, nektek kell gondoskodni arról, hogy kutyusotoknak ne essen semmi baja! A következő oldalon el is mondom, mit kell tenned!
Amit tehetünk Szilveszter előtt – Tanítsuk meg kedvencünket nem félni!
Kezdjük el minél hamarabb a félelmet megszüntetni, olyan helyet keressünk, ahol a zaj nem túl erős, a kutya viszont láthatja azt a személyt, aki a zajt okozza. Ezzel elérjük azt, hogy a zaj eredetének rejtelme megszűnik. Haladjunk fokozatosan, de fontos, hogy kedvencünk ne a tűzijátékok éjszakáján halljon először ilyen hangokat! Gyakorlás során használjunk keményfedeles könyveket, ezeket csapja össze egy ismerősünk, mi végig legyünk kedvencünk mellett. Ezután sétáljunk, játszunk kutyusunkkal egy kicsit, ettől majd megnyugszik, ezután csapjuk össze a könyveket újra. A reakcióját mindvégig kísérjük figyelemmel és jutalomfalatokat adjunk neki.
Maradjunk nyugodtak!
Mindig maradj nyugodt, ha megrémül a kutyus, akkor is! Ha a kutya nagyon rémült, akkor legyünk még nyugodtabbak, a belőlünk áradó nyugalom ugyanis teljesen meg fogja nyugtatni őt is. A következő oldalon folytatom!
Mit tegyél, ha elveszett?
Az első, és legfontosabb, hogy mindenképpen lássuk el mikrochip azonosítóval (ha eddig még esetleg nem tettük meg), hiszen azon kívül, hogy törvényileg szabályozva kötelező is, nagyon sokat tud segíteni is gazdán és kedvencén egyaránt. A chipen túl ajánljuk, hogy a kutya nyakörvén legyen egy névvel és telefonszámmal ellátott biléta, hiszen ez még jobban megkönnyebbítheti és meggyorsíthatja kedvencünk hazajutást.
Mit tegyél, ha találsz egy elkóborolt kutyát?
Első és legfontosabb teendőnk, hogy a kutyát megpróbáljuk azonosítani. Amennyiben a kutyus nyakában van nyakörv és biléta, nyert ügyünk van, hiszen azonnal értesíteni tudjuk a gazdit az állat megtalálásáról. Ha nincs, keressük fel a legközelebbi állatorvosi rendelőt, ahol meg tudják nézni, hogy van-e a kutyában mikrochip. Az állatorvos talált kutya esetében egy alapos vizsgálatot is végez, hogy ellenőrizze nincsen-e a kutyának sérülése. A mikrochip sajnos önmagában nem garancia, hiszen sok esetben a gazda adatai nincsenek feltöltve az állatorvosok által használható adatbázisba. Ha a mikrochip regisztrálva van, akkor az állatorvos azonnal tudja értesíteni a kutya tulajdonosát az állat megtalálásáról. (Ezek az eljárások INGYENESEK!)
Ha nem járunk szerencsével, akkor minél gyorsabban készítsünk pár jobb minőségű fényképet az állatról. Legyen képünk külön a kutya fejéről, illetve készítsünk egész alakos képet is, amelyen jól látszanak az állat méretei, testalkata. Készíthetünk plakátot, melyen a kutya adatait, és a saját adatainkat is célszerű feltüntetni. A plakátokat forgalmasabb helyekre, állatorvosi rendelőkbe, állateledel boltok környékén helyezzük el. Az internet nagy segítségünkre tud lenni, a közösségi oldalakon gyorsan terjednek a hírek. védő szervezetek a hirdetésben nagyon szívesen segítenek.
A talált kutya 14 napig kizárólag az eredeti gazdájának adható ki. A gazda az oltási könyv bemutatásával, illetve a kutya azonosításával veheti vissza az állatot. Amennyiben a gazda nem jelentkezik 14 nap után sem, a kutyus örökbe adható.