A mai gyakorlatban jelentkező raktár és tárolóépítés elsősorban könnyűszerkezetes épületacél vázakkal oldható meg. A kínálati piacon jelentkező szerkezeti változatok között elég nehéz tájékozódni, ehhez szeretnék segítséget nyújtani. Az igényeknek megfelelő változatok kidolgozása tervezői feladat, de a megrendelőknek is ismerniük kell a főbb paramétereket végleges döntésük előtt.
1./ Élettartam
A könnyű acél szerkezetek ára a teljes épület árának mintegy 15-20%-át teszi ki, a burkolóanyagok és az alapozás-betonburkolat (ipari padló) fémlemez burkolatok teszik
ki a teljes bekerülés nagyobb részét. Ezért javasoljuk a tüzihorganyzott acélszerkezetek alkalmazását, de előnyösen vasbeton pillérekkel. A vasbeton pillérek élettartama 50 év, mint a téglafalazatoké. Ezzel szemben a festett acélszerkezeteket 5-10 évente fel kellene újítani, és akkor lenne alkalmas 25-30 évig a terhelések hordására.
Mivel erre rendszerint eddig nem került sor, így éppen az acél főtartójú épületek teherhordó vázánál jelentkezi a legkisebb teherbírási tartalék, különösen a hóteherre (hózugteherre).A vasbeton pilléres, acél rácsos főtartós, tüzihorganyzott, Z szelemenes összeállítás adja a legnagyobb használati értéket, és korróziós szempontból is a legkedvezőbb.
2./Tervezés
Az építési engedélyezési terven felül szükséges min. alapozási és szerkezeti tervek készítése, mely alapján a felelős műszaki vezető-műszaki ellenőr (Sapard ellenőr) tudja az elkészült műszaki megoldások helyességét ellenőrizni. Részletes vasalási terv nélkül nem szabad a helyszíni vasbeton szerkezetek építéséhez hozzákezdeni.
3.Alapozás
A tárolók előregyártott vasbeton pilléreit helyszíni vasbeton alaptestekbe kell befogni, melyek a szél és egyéb terheléseket felveszik. A végfali váz is a helyszínen készített alaptest legyen, melyre a végfali pillér kerül lekötésre.
4./Fém oldalfal és tetőfedés
A különböző műanyagbevonatos fém trapézlemezek mind jól alkalmazhatók, de a teljes rendszerét érdemes használni . A tetőfedés alá páraáteresztő fóliát javasolunk beépíteni és az ereszcsatornába bevezetni, az épület padlásterét pedig kiszellőztetni.
5./ Tüzvédelem
Az 1.800 m2-nél nagyobb tároló épületek már külön tűzszakaszban építhetők csak,
tűzfalas kialakítással. A pillérek tűzállósági határértéke 0,5 óra legyen, e feltételnek a vasbetonok költségtöbblet nélkül megfelelnek, az acél pilléreket külön tűzvédő bevonattal kell ellátni.
6./ Betárolástechnológia
Gabonatárolóknál a felsőpályás betárolással a tárolótér maximálisan kihasználható, és a szállítószalag hordására alkalmas szerkezeti kialakítással rendelkezzék, pl. a Struktura vázak közül az SG váz. A technológiai terhelés ekkor max. 5-8 kN keretállásonként, ezen felül a kezelőjárda terhét kell hordania a vázszerkezetnek.
7./ Pályázatok
A Sapard pályázatokhoz már 3 árajánlatot is mellékelni kell, ezért a műszaki tartalom rögzítése rendkívül fontos lett, és ettől eltérni sem lehet. Ezért szeretnénk felhívni a figyelmet a minősített korrekt szerkezeti rendszerekre, melyeket garanciával lehet alkalmazni.
8./ Építési költségek
Az egyes épületek tényleges bekerülési költségét a tervezett élettartamuk alatti felújítási költségükkel növelve kapjuk meg.
Ez jelenleg nettó 30- és 40.000.-Ft/m2 között mozog a műszaki tartalomtól függően. Gabonatárolóknál fontos az egy tonna tárolt anyagra vetített bekerülési költség, ami nettó 8.000-10.000.-Ft/tonna között határozható meg jelenleg. Ez a szempont nagyon lényeges a gazdaságossági mutatók között, a fajlagos négyzetméter áron kívül.
9./ Összefoglalás
A fentiek alapján javasoljuk építés előtt az igények és a konkrét elképzelések összhangját meghatározni, az Európai Uniós követelményeknek megfelelő tárolók, raktárak építését
előkészíteni.
Forrás: Agrárágazat