Szeretjük a kutyáinkat és a kertjeinket, de néha úgy tűnik, hogy a kettő nem fér meg annyira jól együtt. Olvasd el egyszerű tippjeinket a háziállatok és növények igényeinek egyensúlyba hozásáról, és garantáltan nem lesz baja a kertednek a kutyád mellett!
Kezdjük fiatalon a kutya és kert barátságát
Minél korábban kezded a kutyája képzését, annál jobb. Az öreg kutyák is megtanulhatnak új trükköket, de ha van kiskutyád, azonnal kezdd el a kiképzést, amint hazahoztad. Azonnal tudasd vele, hogy a kert mely részei nem engedélyezettek számára. És ne gondold, hogy a kölykök nem tudnak tanulni. Még nyolchetes kiskutyák is elsajátítják az alapvető parancsokat.
Ne hagyd egyedül kutyádat a kertben
Ha tökéletes pázsitot vagy kertet szeretnél, ne hagyd kint kutyádat munka közben. A kutyák mozgást igényelnek, és könnyen unatkoznak. Egyedül maradva gyorsan megtalálják a módját, hogy szórakoztassák magukat – ez pedig azt jelentheti, hogy kiássák kedvenc növényeinket vagy kitépik a gyepet.
Tanítsd meg kutyádat az engedelmességre
Vidd el kutyádat kutyaiskolába, hogy megértse az olyan alapvető parancsokat, mint az ül, maradj és fekszik. A nagyobb kutyák különösen jó kerti partnerek, ha tudják, hogyan kell kint lenni anélkül, hogy bajt okoznának vagy akadályoznák a kertészkedést.
Zárd be a kapukat
Annak érdekében, hogy kutyád ne kerüljön ki az udvarból, győződj meg róla, hogy a kertkapu erős zárral rendelkezik. A jó kapuzár megakadályozza, hogy véletlen kinyíljon, a kutyánk pedig elszaladjon.
Íme egy tipp: Győződj meg róla, hogy kutyád mindig viseljen azonosító címkével ellátott nyakörvet, és a lehető leghamarabb mikrochippel lásd el őt. Így, ha elszabadul, nagyobb lesz az esély a gyors megtalálásának.
Használj kerítést
Ha minden más nem sikerül, védd meg ágyásaidat és szegélyeidet alacsony kerítéssel. Van, amikor csak egy alacsony kerítésre van szükség ahhoz, hogy távol tartsuk az ugráló ebünket. Meg fogsz lepődni, hogy még a legcsekélyebb kerítés is vizuális akadályt jelenthet kutyád számára.
Íme egy tipp: Havonta egyszer ellenőrizd a kerítését, hogy megbizonyosodj arról, hogy kedvence nem ásott-e menekülési útvonalat, vagy nem rágott át lyukat egy rejtett sarkon.
Próbáld ki a kennelt
Ha kutyádnak sok időt kell egyedül töltenie, építs egy kennelt, ahol a nap folyamán biztonságban maradhat. A legtöbb kennel láncszemű, de a díszkerítéssel még látványosabbat alkothatsz. Fedd le a földet kaviccsal, és győződj meg róla, hogy kutyádnak bőven van friss vize és menedéke az időjárás viszontagságai elől.
Játssz a kutyáddal
A kutyáknak minden nap fizikai és mentális stimulációra van szükségük. Tehát szánj időt arra, hogy kutyádnak minden nap egy hosszú sétát vagy játékidőt biztosíts. Az olyan aktív fajták, mint a border collie, nagy károkat okozhatnak az ágyásokban, ha unatkoznak.
Íme egy tipp: sétáltasd a kutyádat minden nap 45 percig, hogy fitt és boldog legyen. Illetve adj neki sok rágójátékot, hogy elfoglald.
Idős kutyák gondozása
Az életkor előrehaladtával a kutyáknak a hallásuk vagy látásuk romolhat, vagy nehezen tudnak közlekedni. Ha idősebb kutyád van, segítsd fel és le a lépcsőn, és legyél óvatos, nehogy véletlenül beleessen a kertben a medencébe vagy az autók mögé.
Íme egy tipp: Az idős kutyák szenvedhetnek, ha a hőmérséklet emelkedik. Ha idősebb kutyád is veled van a kertben, mindenképpen biztosíts számára árnyékos helyet a pihenésre.
Érezd jól magad a kertedben a kutyáddal
Végezetül pedig élvezd a kutyáddal töltött időt a kertben, és ne idegesítsd magadat túlságosan, ha felborítja a cserepeket, vagy ha egy növény elpusztul. Ne feledd, a növények újra nőnek, de a kutyájával való kapcsolatod sokkal kifizetődőbb lehet.