A szegfűszeg felhasználása
A nagy illóolajtartalmának köszönheti kissé égető, kesernyés, erősen aromás ízét. Leginkább pikáns mártások, paradicsomos és boros ételek, páclevek, valamint sütemények ízesítésére használják, de különleges ízárnyalatot ad savanyúságokba téve, fahéjjal kombinálva pedig különleges ízt ad italoknak, szörpöknek, bólénak és természetesen a forralt bornak.
A szegfűszegnek antibakteriális és fájdalomcsillapító hatása van, ezért gyakran alkalmazzák fogfájás, száj-, és torokgyulladás esetén. Azt azonban nem árt tudni, hogy a hatása nem tart sokáig, annyira elég csupán, hogy otthonról elérjünk az orvosi rendelőbe. A szegfűszeg továbbá jó hatással van az emésztésre, jó szélhajtó hatású, de segít az étvágytalanoknak is.
A szegfűszeg olaja csökkenti a terhesség idején fellépő hányingert is, emellett kíméletesen segíti a gyomor működését – ajánlott hasmenés, és puffadás esetén. Hatékonyan képes elpusztítani a különböző bélférgeket, és parazitákat. Azt viszont érdemes tudni, hogy a szegfűszegolaj irritálhatja a gyomrot, ezért inkább a főzetet kell fogyasztani.
Egy tanulmány szerint a szegfűszeg hatékony még tüdőrák ellen is, de ezt még nem sikerült teljes mértékben bizonyítani. Azt viszont igen, hogy készíthetünk a segítségével nyugtató hatású teát: egy csipet bazsalikomot 4-5 szem szegfűszeggel, egy kis kardamonnal és mentával keverjük össze, és készítsük el a teát.
Szegfűszeg felhasználása a kertben
A szegfűszegolajnak rovarűző hatása is van, az Amerikai Egyesült Államokban folytattak kísérleteket arra vonatkozóan, hogy mi az, ami távol tartja a maláriát és sárgalázat terjesztő szúnyogokat. Ekkor állapították meg, hogy a borsmenta és a cédrusolaj nem sokat ér, viszont a gerániumolaj, a szegfűszegolaj és a szegfűszegolaj-kakukkfűolaj keverék hatásos, néhány órán keresztül képes távoltartani a szúnyogokat. Használhatjuk még csípések, horzsolások esetén, ekkor keverjük el egy kis olívaolajjal a szegfűszegolajat, így nem fog annyira csípni. Használjátok bátran ezentúl a szegfűszeg áldásos erejét!