Ismerd meg a szántásmentes kertészkedést - Így szabadulj meg az ásástól, kapálástól, gyomlálástól

A módszer, amivel örökre elfelejtheted az ásást, kapálást és a gyomlálást!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
A szántásmentes kertészkedés

A rétegek elkészítése

Beszéljünk tehát a rétegek konkrét elrendezéséről. Legalulra, mint említettük, az újságpapír kerüljön – minden olyan négyzetcentimétert, amit szeretnél beültetni, le kell takarnod ezzel, hogy a talajt előkészítsd tavaszra. Fontos, hogy jó vastagon takarj, különben éppen, hogy tökéletes körülményeket teremtesz majd a fűnek, hogy megteremjen. Vastag kartonpapírt is használhatsz, a lényeg, hogy mindenképpen lebomló anyagból legyen. Ezután jöhet egy vastag réteg levél. Ez segít összefogni a később rá kerülő komposztot és az alatta lévő újságpapírt, és segít biztosítani, hogy azok lebomoljanak és komposztálódjanak a talajon.

Következik a komposztréteg – ha csak egy kisebb kerti területtel dolgozol, akkor valószínűleg eleget tudsz majd előállítani saját felhasználásra. Ha nincs elegendő házi komposztod, vagy egyáltalán nem termelsz, akkor vásárolnod kell majd valamilyen szaküzletben, de vigyázz, nehogy műtrágyát vagy trágyát kérj, hanem komposztot. Ezután jöhet a baromfitrágya. Ezt szintén beszerezheted saját tyúkjaidtól, vagy utánanézhetsz, hogy honnan tudnál beszerezni elegendőt kertedbe. Érdemes egy szitát készíteni, amivel átszűrheted a baromfitrágyát, nehogy nagyobb szilárd darabkák kerüljenek a talajba, amik esetleg nem bomlanak le.

hirdetes

Ehhez egy fakeretek közé kifeszített háló kiváló eszközként szolgálhat. Végezetül felkerülhet minderre a faforgács. A forgács kiváló arra, hogy megkösse a nedvességet, és persze ez is komposztálódik majd idővel. A forgács nem baj, ha savas, amikor a kertbe kerül, mert télen lesz elég ideje, hogy lebontódjon. Ha ezt nem tudod kivárni, akkor a forgácsot helyettesítsd organikus talajtakaróval, hogy a sav ne ártson a talajnak. 

Légy türelmes, majd ültess

Miután a rétegek elkészültek, nincs más dolgod, mint várni. Mint említettük, mindezt ősszel ajánlatos elvégezni, hogy a rétegek szép lassan belekomposztálódjanak a talajba, és tavaszra ültetésre kész kerted legyen. A tavasz beköszöntével nincs más dolgod, mint sorokat kapálni a talajba, és elültetni bele a magokat, vagy a korábban kicsíráztatott palántákat. Miután kibújtak a talajból, vedd körül talajtakaróval őket, hogy a gyomok ne lázadhassanak fel.

Lényegében kész is

Innentől kezdve úgy kell kezelned szántásmentes kertedet, mintha csak egy sima kert lenne. A szántás fáradalmai elhagyása mellett annyi előnyöd lesz még, hogy a gazdag talajban a növények erős gyökérzetet növeszthetnek, amitől egészségesebbek lesznek, és bőségesebb termést hozhatnak. Fontos megjegyezni, hogy az első egy-két évben nem biztos, hogy növényeid gyökerei ennyire megerősödnek majd, és elképzelhető, hogy a betegségeknek, kártevőknek sem fognak olyan jól ellenállni, ezért mindenképpen figyelj oda rájuk.

A szüretet követően aztán fogd az egészséges növényi maradványokat, és add hozzá őket a következő réteg komposzthoz, majd minden kezdődhet elölről. A talaj – ahogy egyre többször elvégzed ezt vele – egyre gazdagabb lesz, és úgy egyre mélyebb, erősebb gyökérzetei lehetnek majd a növényeknek is. Most pedig nézzük, milyen előnyei és hátrányai vannak a szántásmentes kertészkedésnek, ezeket a következő oldalon osztom meg! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fenotípus

az egyed látható, leírható, mérhető külső és belső tulajdonságainak összessége, külső... Tovább

Rovarölo Alsystin 25 WP

Rovarölő permetezőszer almatermésűekben gyümölcs és levélaknázó molyok, szőlőben... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növényvédelem Talajművelés