A szántásmentes kertészkedés első olvasásra nagyon kényelmesnek és praktikusnak hangozhat – ki ne szeretné elfelejteni a kertgondozás egyik legfárasztóbb, legkeményebb feladatát, amire a legtöbb hagyományos kertben égető szükség van? Cikkünkben erről az érdekes, hatékony kertészkedési formáról lesz szó – megnézzük, hogy miről szól a szántásmentes kertészkedés, hogyan kell csinálni, és hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal jár. Kezdjük is!
Mi az a szántásmentes kertészkedés?
A szántásmentes kertészkedés célja egy olyan kert létrehozása és fenntartása, amihez – nem meglepő módon – nincs szükség szántásra. Másképpen megfogalmazva, nem kell felforgatni a talajt ahhoz, hogy hozzá lehessen kezdeni. A szántás helyett komposztalapanyagokat kell helyezni a talaj felszínére, és hagyni, hogy a természet végezze a dolgát, és helyetted „szántsa” bele ezeket a földbe.
Hogy mekkora területen szeretnéd ezt végezni, az kizárólag tőled (és persze a rendelkezésedre álló helytől függ) – a lényeg az, hogy nem kell kínoznod magad azért, hogy növényeid természetes körülmények között növekedhessenek. Jól hangzik? Akkor nézzük, hogy hogyan is kertészkedhetsz szántás nélkül!
Hogyan zajlik a szántásmentes kertészkedés?
Jelöld ki a kert/ágyások helyét
Amire mindenképpen oda kell figyelned, hogy szántásmentes ágyásaid, vagy kerted olyan helyre kerüljenek, ahol a lehető legtöbb közvetlen napfény éri őket. Értelemszerűen ez alapján érdemes olyan növényekben is gondolkodni, amelyek szintén rengeteg napfényt igényelnek.
Szedd össze a szükséges hozzávalókat
A következő lépés összegyűjteni a szántásmentes kerthez szükséged alapanyagokat. Mint említettük, ezek komposztálható anyagok kell, hogy legyenek, tehát lehet szó újságpapírról, régi falevelekről, komposztról, faforgácsról, és így tovább. Az újságpapír különösen fontos, mert ebből kell egy vastag réteget lefektetned a fűre, hogy lefojtsd vele azt (az újságpapír ráadásul természetesen lebomló anyagból készül, így még gazdagítja is a talajt maga alatt).
A papír után jöhet a többi hozzávaló: konkrét kész komposztot, összegereblyézett faleveleket, és más komposztálható anyagokat is felhasználhatsz. Érdemes minden anyagot egy-egy külön rétegben felvinni a papírra, és nagyon sokra lesz szükséged ezekből, bármekkora méretekben is gondolkodsz. Ezután jöhet a forgácsréteg, amit jó vastagon kell felvinned az előző alapanyagokra. A következő oldalon folytatom!