A szaloncukor a magyar adventi időszak hagyományos édessége, évente átlagos egy magyar család 1 kilót vásárol belőle. A zselés íz továbbra is hódít, sokak díszítik vele a karácsonyfájukat, de fogyasztani és imádják gyerekek, felnőttek egyaránt. Idén viszont – mint inde- ez is drágul, de olyan szinten, hogyan biztosan sokan át fogják gondolni a vásárlását.
A németektől vettük át, mostanra hungarikum
A szaloncukor eredetileg fondantból készült, az első feljegyzések róla a 14. századbeli Franciaországból származnak. A hazánkba érkezése kérdőjeles, de egyek beszámolók szerint egy francia személy, bizonyos Andre Manion vitte be Németországba, ahonnan hozzánk került.
Ami biztos, nálunk a 19. század elején kezdték el előállítani a fondant alapú cukorkákat, melyeket a polgári és főúri házakban a szalonnak nevezett fogadószobában kis tálakban szolgáltak fel a vendégeknek. Illetve a karácsonyfát is itt állították fel, melyet ezekkel a cukorkákkal díszítettek, innen is ered a szaloncukor név.
3500 tonna elfogy a szaloncukorból évente hazánkban
Évente közel 3500 tonnát vásárolnak a magyarok szaloncukorból, a legkedveltebb ízek közé tartozik a zselés, kókuszos, marcipános, karamellás és csokoládékrémes. De már igazi különlegességek is léteznek, legyen az zserbós, aranygaluskák, chilis
15-20 százalékos áremelés várható
A Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke azt taglalta, hogy a cukor elképesztő drágulása miatt 15-20 százalékos áremelkedés várható a szaloncukrok esetében. Ez az olcsóbb kategóriás szaloncukroknál 4-5000 Forintot jelent, a drágább, prémium termékeknél pedig akár 10-12 ezzer Forintot is.
Az Év Szaloncukra idén egy gyulai cukrászdáé lett
Idén egy igazán különleges változat lett az Év Szaloncukra, a gyulai Kézműves Cukrászda forralt boros ízvilágú édessége vitte el a fődíjat. A második egy mogyorós-robbanócukorkás változat lett a balatongyöröki Promenád Kávéháztól, a harmadik pedig a maklári Stühmer let, az izgalmas körtezselés-muskotályos szaloncukrával.
Te fogsz idén szaloncukrot vásárolni?