Előtörnek azok a régi, szép emlékek!
Emlékszem, régen még csak a jó öreg, kerek sütőtököt lehetett kapni, csak később jött be a Halloween-, illetve a kanadai-tök. A kerek, formás tököket imádták nagyszüleink, általában a kertben termett belőlük pár darab (ha szeretnétek többet megtudni a sütőtök termesztéséről, kattintsatok ide és olvassátok el korábbi cikkünket!).
Nagyszüleinkkel közösen jó alaposan megmostuk a tököt, először félbevágtuk, és kikapartuk belőle a magokat. Itt következett egy nagy különbség a mostani pazarló világhoz képest, akkoriban a magokat nem kidobtuk, hanem már a következő évre gondolva, újságpapírra tettük, hogy kiszáradjon, tavasszal pedig elvetettük a magokat. Azonban olyan is volt, hogy megsütöttük a sütőtök magjait, sózva isteni volt!
Na, de maradjunk a sütőtöknél: félbevágtuk, majd még négy-négy részre vágtuk fel az így kapott darabokat, és hájával lefelé tepsire tettük, majd mehetett a kemence felső nyílásába. Kis idő múlva nagymamám hozta a hosszú villát, beleszúrta a sütőtökbe, majd cukorba nyomta az ehető részt és visszatette sülni. Ez a cukor tette még ellenálhatatlanabbá, néhol lecsorgott, sok helyen karamellizálódott a tökön, de volt olyan rész is, ahol ráolvadt, mire megsült a finomság. Imádtuk, az az igazság, hogy nem tudtuk eldönteni, melyiket akarjuk jobban, a sült gesztenyét, vagy a sült tököt – szerencsére egyik héten ez készült, a másik héten pedig az!
Hogy készül ma a sült tök?
Először is szerezzünk tökéletes tököt, aminek a húsa vastag, kemény, kocsánya rövid, és száraz. Ha szeletelve találkozunk a tökkel, akkor is nézzük, hogy a húsa vastag és kemény legyen. Vágjuk fel a tököt ugyanúgy, ahogyan azt már fentebb említettem (10-13 centiméteres szeletekre), kaparjuk ki a magokat belőle. Tisztítás során figyeljünk a tökre, mert ha a húsrésze szálakra bomlik és a színe citromsárgás, akkor biztosan nem lesz jó, ezt inkább ne sütésre használjuk.
A szeleteket tegyük tepsire és előmelegített sütőben süssük 60-70 percig, légkeverésen, 180 fok körüli hőmérsékleten. Ha viszont szerencsénk van, alkalmazhatjuk nagyszüleink módszereit, a kemencében is megsüthetjük a finomságot! A tök akkor lesz kész, ha a villa könnyedén beleszúródik. Az elkészült sütőtök színe halványsárga, külső rétege száraz, hasonlít a kenyér héjához. Sok sikert mindenkinek, kóstoljátok meg minél hamarabb!
Steve Buissinne képe a Pixabay -en.