Közölte: a 2009 elején bevezetendő összevont gazdaságtámogatási rendszer (SPS) mellett azért döntött a magyar agrárkormányzat, mert legkésőbb 2011-ig erre a rendszerre kell az unióban átállniuk az agrárgazdálkodóknak.
A rendszer lényege, hogy a korábban az ágazathoz kötött támogatások a termeléstől független jövedelemtámogatássá alakulnak. A támogatási jogosultság történelmi alapon megszerzett alanyi joggá változik, ami megilleti a termelőt függetlenül attól, hogy mit termel a földjén.
Az államtitkár szerint az SPS-rendszer előnye a jelenleg alkalmazott rendszerrel szemben, hogy jobban igazodik az agrárpolitika prioritásaihoz, stabilizálja az üzemi struktúrát és egyszerűsíti az adminisztrációt. Gőgös Zoltán az MTI kérdésére közölte: a jövedelemtámogatássá alakuló támogatás az SPS-rendszer bevezetését követően, mint vagyonértékű jog, adható és vehető lesz.
Az SPS-rendszer bevezetésével garantálható lesz a termelők jövedelembiztonsága. Az agrártárca reményei szerint a piaci kereslethez igazodó racionális magatartásra ösztönzi majd a termelőket. A támogatásért cserébe - húzta alá a minisztériumi vezető - a gazdálkodóknak egészséges terméket kell előállítaniuk, továbbá a támogatás feltétele lesz az is, hogy 19 környezetvédelmi, állatjóléti és élelmiszerhigiéniai előírást kell betartaniuk. Az úgynevezett kölcsönös megfeleltetési rendszer filozófiája, hogy a társadalom egésze lássa hasznát az agrártermelők részére kifizetett pénzeknek.
Az új rendszer bevezetése mintegy 3 milliárd forint értékű új informatikai fejlesztést tesz szükségessé a kifizető ügynökségnél, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál.
Újságírói kérdésre válaszolva Gőgös Zoltán közölte: az SPS bevezetésekor alkalmazott történelmi alap várhatóan a jövő év első három hónapjának valamelyikéből tevődik majd össze, ezt a termelési szintet tekintik bázisnak.
Az SPS-rendszer bevezetéséről várhatóan augusztus elejéig vitaanyag készül az agrártárcánál, amiről azután társadalmi vitát kezdeményeznek, miután az érintettek megismerték a bevezetéshez kapcsolódó elképzeléseket.
Gőgös Zoltán beszélt arról is, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program ügyében az uniótól kapott észrevételek 95 százaléka technikai jellegű. Magyarországnak még tárgyalnia kell a vidékfejlesztési rendszernél alkalmazandó elképzelések bevezetéséről, amely a Leader-re alapozott támogatási formákat helyezné előtérbe.
Az államtitkár szerint ugyanakkor a programok elfogadásának várhatóan nem lesz akadálya, és azt már szeptemberben aláírhatja Magyarország az unió megbízottaival.
Forrás: www.fvm.hu