A Somoskői vár és környéke
+Érdekességek a várakról
- Hosszú ideig a várak többsége fából készült. Néhányat 4 vagy 5 évszázadon át működőképes állapotban tartottak!
- Az ősi várak többsége, amelyek túlélték az idő fogát, vagy elpusztult, vagy műemlékké alakították át, vagy közhasználatra alakították át. Néhányat azonban még mindig az eredeti tulajdonosok laknak. A legrégebbi közülük a windsori kastély, II. Erzsébet angol királynő otthona.
- A kastélyokban nem volt vécé! A hulladékot a "garderoboknak" nevezett helyiségekben távolították el, amelyeknek lyukai a várból a várárokba vezettek.
- A várak építésének átlagos ideje 10 év volt.
- Angliában jelenleg 1500 kastély található, de ennél sokkal több veszett oda az idők során.
- Európa legrégebbi álló vára a Château de Doué-la-Fontaine. Kr. u. 950-ben hozták létre.
- A világ legnagyobb várkastélya a prágai vár. Területe 70 000 m².
- A középkori várak szinte minden lépcsője szűk, az óramutató járásával megegyező irányú csigalépcső volt. Azért hozták őket így létre, hogy megnehezítsék a harcot a jobbkezes támadók számára, akiknek ezeken a lépcsőkön kellett felmenniük és használniuk a fegyvereiket.
- Az egyik leghíresebb vár, amelyet a templomosok építettek a keresztes háborúk idején, a szíriai Krak des Chevaliers.
- Európa 100 ezer várnak adott otthont. Ezek többsége mára eltűnt.
- A "várbörtön" szó a ""donjon" szóból származik, amely a vár központi őrhelyét írta le. Mivel ezek a várbörtönök sötétek és hidegek voltak, és gyakran foglyokat tartottak bennük, így született meg a várbörtön szó.
- A várakat kezdetben katonai és kormányzati célokra építették. Ahogy teltek az évszázadok, az ellenségeskedések alábbhagytak, és a reneszánsz idején elkezdett áradni a gazdagság, a nemesek és a királyi családok elkezdtek hiúsági kastélyokat építeni, amelyeket nyaralóként, vadászházként és királyi házként használtak.
- 166 házat és sok földművelési területet elpusztítottak, hogy a Lincoln-kastélyt felhúzhassák.
- A vár legfontosabb védművei a várárok, a bástyák, a magas falak, a függönyfalak, az oldaltornyok, a különböző harci tornyok, a machikulációk és a kapuvédelem.
- A puskapor bevezetésével a várak kevésbé lettek biztonságosak a támadásokkal szemben. Emiatt a hadviselés nagy része nyílt terepre tevődött át, így a várak más célokra (kormányzati központok, börtönök, ideiglenes laktanyák stb.) maradtak.
- A kastély, amely a fantasy vagy a középkori fikciókban a kastélyok számos modern ábrázolásának mintájává válik, Neuschwanstein, egy XIX. századi fényűző kastély, amelyet II. A Disney "Csipkerózsika" című filmjének fő ihlető kastélyaként szolgált.