Mérgező szépségek - bemutatkozik a sisakvirág, ismerd meg Te is

A gyilkos szépség – bemutatkozik a sisakvirág

TK, ZH
hirdetes
Sisakvirág

Amennyiben már megkezdte elvirágzását a növény, akkor szigorúan csak védőkesztyűvel nyúlj hozzá – vágd vissza a virágokat a földtől megközelítőleg 10 – 15 centiméter magasságig.


Hogyan érdemes szaporítani a növényt?


A sisakvirág szaporítása is rendkívül egyszerű – tavasszal érdemes a töveket szétválasztanod, majd külön ültetned őket. Ekkor is figyelj oda, hogy védőkesztyűt használj a procedúra során.


Amennyiben nem szeretnél a tőosztással bajlódni, akkor a különböző üzletekben sisakvirág magot is vásárolhatsz – ezeket pedig már a tél végén is elültetheted, egy nagyjából 20 fokos, világos helyiségben. Ebben az esetben a fiatal palántákat majd tavasszal ültesd ki kertedbe, egymástól megközelítőleg 40 – 50 centiméter tőtávolságra.

hirdetes


Miért rendkívül fontos a védőkesztyű használata?


Mint már említettük, amennyiben szeretnél sisakvirággal foglalkozni kertedben, rendkívül fontos, hogy védőkesztyűt használj gondozása kapcsán. Ennek oka, hogy Angliában nemrégen beszámoltak egy halálesetről, ami a sisakvirág mérgéhez volt köthető.


A kertészkedés során ugyanis a sisakvirág mérge képes felszívódni bőrünkön keresztül, ez pedig akár halálos is lehet.  A méreg felszívódásához pedig egyáltalán nem kell sok idő, a halál okát pedig csupán speciális vizsgálatok keretein belül lehet megállapítani.


A sisakvirágok közül is a havasi sisakvirág számít a világ egyik legveszélyesebb növényének egész Európában, mert mérgező alkaloidokat tartalmat – elsősorban akonitint és napelint, mely a szívre és az idegrendszerre vannak befolyással. Ebből az okból kifolyólag a népi gyógyászatban sem jelent meg soha.


Mik is lehetnek a mérgezés tünetei?


A mérgezés tünetei közé tartozik a láz, a nehézlégzés, köhögés, fulladás, fejfájás, a bénulás, de a mérgezéshez mivel elég, ha a növény bőrünkkel érintkezik, akkor a felületén hólyagok, kiütések is keletkezhetnek.


Egyes országokban a vadászok a vadászat megkezdése előtt a nyilakat kenik be vele vadászás előtt.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarmányzsír

az állatok zsírszöveteiből (—>kötőszövet) száraz v. nedves olvasztással... Tovább

46/2006. (VI. 19.) FVM rendelet

a 2006. évi iskolatej program elsõ félévének szabályozásáról szóló 115/2005. (XII. 15.)... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek kert Kertészet