Amennyiben már megkezdte elvirágzását a növény, akkor szigorúan csak védőkesztyűvel nyúlj hozzá – vágd vissza a virágokat a földtől megközelítőleg 10 – 15 centiméter magasságig.
Hogyan érdemes szaporítani a növényt?
A sisakvirág szaporítása is rendkívül egyszerű – tavasszal érdemes a töveket szétválasztanod, majd külön ültetned őket. Ekkor is figyelj oda, hogy védőkesztyűt használj a procedúra során.
Amennyiben nem szeretnél a tőosztással bajlódni, akkor a különböző üzletekben sisakvirág magot is vásárolhatsz – ezeket pedig már a tél végén is elültetheted, egy nagyjából 20 fokos, világos helyiségben. Ebben az esetben a fiatal palántákat majd tavasszal ültesd ki kertedbe, egymástól megközelítőleg 40 – 50 centiméter tőtávolságra.
Miért rendkívül fontos a védőkesztyű használata?
Mint már említettük, amennyiben szeretnél sisakvirággal foglalkozni kertedben, rendkívül fontos, hogy védőkesztyűt használj gondozása kapcsán. Ennek oka, hogy Angliában nemrégen beszámoltak egy halálesetről, ami a sisakvirág mérgéhez volt köthető.
A kertészkedés során ugyanis a sisakvirág mérge képes felszívódni bőrünkön keresztül, ez pedig akár halálos is lehet. A méreg felszívódásához pedig egyáltalán nem kell sok idő, a halál okát pedig csupán speciális vizsgálatok keretein belül lehet megállapítani.
A sisakvirágok közül is a havasi sisakvirág számít a világ egyik legveszélyesebb növényének egész Európában, mert mérgező alkaloidokat tartalmat – elsősorban akonitint és napelint, mely a szívre és az idegrendszerre vannak befolyással. Ebből az okból kifolyólag a népi gyógyászatban sem jelent meg soha.
Mik is lehetnek a mérgezés tünetei?
A mérgezés tünetei közé tartozik a láz, a nehézlégzés, köhögés, fulladás, fejfájás, a bénulás, de a mérgezéshez mivel elég, ha a növény bőrünkkel érintkezik, akkor a felületén hólyagok, kiütések is keletkezhetnek.
Egyes országokban a vadászok a vadászat megkezdése előtt a nyilakat kenik be vele vadászás előtt.