3. Készítsd elő a szükséges eszközöket
Első körben tehát – mint említettük – nem érdemes befektetni drága oltószerszámokba, kivéve persze, ha biztos vagy benne, hogy nagy mennyiségű gombát szeretnél „ültetni” és termelni. Kezdésnek bőven elegendő lesz a fadugós megoldás, amihez csupán néhány eszközre lesz szükséged: egy fúróra (a dugónak megfelelő vastagságú fúrószárral), némi ragasztószalagra, egy kalapácsra, élelmiszer-tisztaságú parafin viaszra, illetve valamire, amivel felforralod és felkened azt.
A ragasztószalagra azért lesz szükséged, hogy megjelöld a fúrószáron, hogy meddig kell befúrnod a rönkökbe, hogy beférjenek a dugók, a viaszra pedig azért, hogy leszigeteld a dugók körüli részt, lelassítva ezzel a rönkök kiszáradását. A viaszozás csak akkor fontos, ha nem tudsz folyamatosan magas páratartalmat biztosítani a rönkök számára.
4. Jöhet a fúrás
Megvannak tehát a rönkök, a fúró, méretre beragasztott, megfelelő vastagságú fúrószár, és minden egyéb dolog, amit az előbb felsoroltunk. Kezdődhet a fúrás. A legjobb eredmények érdekében egy rombuszmintát érdemes követni. Az első fúrást végezd el néhány centivel a farönk egyik végétől, majd haladj egyenesen lefelé, és 10 centinként fúrj még egy lyukat. Ügyelj rá, hogy az utolsó lyuk legfeljebb néhány centivel a rönk másik végétől legyen. Azért fontos, hogy ne fúrj túl közel a rönkök végéhez, mert ezek a részek száradnak ki a leghamarabb (hiszen a vágásnál nem védi őket a kéreg). Ezzel kész az első oszlopod.
A második oszlopot durván 10 centivel arrébb kezdd el, és 5 centivel lejjebb az előző első fúráshoz képest. Ez után ugyan úgy 10 centinként haladj lejjebb. A harmadik sor megint feljebb kezdődjön, ahol az első is, és így felváltva haladj tovább, amíg végig nem érsz a rönkön. Nem érdemes több lyukat fúrni egy rönkbe, mint ahány dugót bele szeretnél helyezni, hiszen a be nem tömött lyukak csak felgyorsítják a rönk kiszáradását. Ez lesz az egész folyamat legidőigényesebb, és legfárasztóbb része, de ha kész vagy vele, akkor túl vagy a nehezén!